عمرو بن جنادة بن انصاري خزرجي‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
عمرو بن جنادة بن انصاري خزرجي‏
پدرش جناده نيز از شهداي کربلا است. اين نوجوان يازده ساله با تأکيد مادرش «بحريه» بنت مسعود الخزرجي به ميدان شهادت رفت. در زيارت ناحيه مقدسه است: «السلام علي جنادة بن کعب الانصاري الخزرجي و ابنه عمرو بن جناده». مادرش نيز عمود خيمه گرفت و با دشمن مقابله نمود، اما امام به سرعت خود را به او رساند و فرمود صبر نما و به خيمه برگرد -... او نيز پذيرفت و امام او را به خيمه برگردانيد.
از رجزهاي عمرو است:

اميري حسين و نعم الامير
سرور فؤاد البشير النذير

امير و سرور و سالارم حسين است و او خوب اميري است - که سرور دل پيامبر بشير و نذير است.
او از شهداي کربلاست. فرزند جنادة بن کعب انصاري است که به اتفاق پدرش در روز عاشورا به فيض شهادت نايل آمدند.
از شهداي نوجوان کربلا محسوب مي‏شود که پدرش نيز در رکاب امام حسين عليه‏السلام شهيد شد. اين نوجوان چون خواست به ميدان رود، امام فرمود: پدر اين جوان کشته شد، شايد مادرش راضي نباشد که به ميدان رود. گفت: مادرم دستور داد که به ميدان بروم و لباس جنگ بر من پوشانده است. او که 9 ساله يا 11 ساله بود، به ميدان رفت و رجز خواند و جنگيد تا کشته شد. سر او را به طرف سپاه امام عليه‏السلام افکندند. مادرش «بحريه بنت مسعود خزرجي» آن سر را برداشت و گفت: چه نيکو جهاد کردي، پسرم! اي شادي قلبم، اي نور چشمم! سپس سر را پرتاب کرد و با آن کسي را کشت، سپس چوبه‏ي خيمه را برداشت و حمله کرد که به وسيله‏ي آن بجنگد. امام حسين عليه‏السلام مانع شد و او را به خيمه‏ي زنان برگرداند. نام عمرو بن جناده در زيارت ناحيه‏ي مقدسه هم آمده است.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir