مجمع بن عبدالله عائذي‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
مجمع بن عبدالله عائذي‏
مجمع بن عبدالله بن مجمع بن مالک بن اياس بن عبد مناة بن عبيدالله بن سعد العشيرة المذحجي عائذي مي‏باشد.
گويا اهل کوفه و يا يمن بوده است و در مسير کوفه در منزلگاه «زباله» به امام حسين عليه‏السلام پيوسته و در رکاب آن حضرت به کربلا آمد.
مجمع و پسرش عائذ و عمرو بن خالد و جنادة و واضح، غلام حرث و سعد غلام عمرو بن خالد يک گروه شش نفري بودند که به راهنمايي طرماح در بين راه به اردوي امام عليه‏السلام ملحق شدند.
ابومخنف گويد: مجمع بن عبدالله و پسرش عائذ وقتي خبردار شدند قيس بن مسهر صيداوي به شهادت رسيد و امام در کربلا در محاصره است - به اتفاق عمرو بن خالد صيداوي و سعد غلام او و جنادة بن حرث و غلام نافع بن هلال... از کوفه خارج و در عذيب الهجانات به امام حسين عليه‏السلام ملحق شدند. مجمع در جواب سؤال امام از وضع کوفه عرض نمود: اشراف کوفه را ابن‏زياد با رشوه کلان خريداري و با تهديد ساکت ساخت... عبدالله پدر مجمع از صحابه حضرت پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم و خود مجمع از تابعين و از اصحاب حضرت علي عليه‏السلام بود. حر رياحي مانع پيوستن اين گروه شش‏نفري به اردوي امام عليه‏السلام مي‏شده که با دستور اکيد آن حضرت دست از ممانعت برداشته و امام عليه‏السلام از آنان احوال کوفه را جويا شد، که جواب دادند:
بزرگان کوفه رشوه‏هاي کلاني گرفته و مردم دلشان با شماست ولي فردا شمشيرهايشان عليه شما خواهد بود. آنگاه امام عليه‏السلام از احوال قيس بن مسهر سؤال کرده و آنان سرگذشت قيس را آن طوري که اتفاق افتاده بود شرح دادند و آن حضرت بر مظلوميت قيس اشک ريخته و آيه:
«و منهم من قضي نحبه و منهم من ينتظر و ما بدلوا تبديلا» را قرائت کرده و درحق ياران شهيدش دعاي «اللهم اجعل لنا و لهم الجنة نزلا و اجمع بيننا و بينهم في مستقر من رحمتک و رغائب مذخور ثوابک» را از خداي تعالي خواستار شد.
ترجمه آيه: «بعضي از مؤمنين پيمان خود را به آخر بردند و شهيد شدند و بعضي ديگر در انتظارند و هرگز تغيير و تبديلي در عهد خود ندادند.»
ترجمه دعا: «خدايا بهشت را براي ما و پيروان ما جايگاه و منزگاه قرار بده و ما و آنها را در قرارگاه رحمتت جمع فرما و بخششهاي فراوان از ثوابت را براي ما ذخيره فرما.
مجمع و پسرش عائذ قبل از اولين حمله در روز عاشورا به شهادت رسيدند ولي به قول بعضي مجمع و پسرش در حمله نخست به شهادت رسيدند.
از مجمع در زيارت ناحيه مقدسه و رجبيه ياد شده است.
مذحجي: منسوب به «مذحج» قبيله‏اي از «کهلان» از قبايل عرب قحطان.
(يمن، عرب جنوب).

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir