وهب بن عبدالله بن جناب کلبي‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
وهب بن عبدالله بن جناب کلبي‏
(از قبيله بني‏کلب و يا از بني‏کلاب است چون لقب کلب را گاه منسوب به بني‏کلاب نيز بکار برده‏اند.) وهب بن عبدالله بن جناب از نياکان و پاکان و ابرار و اخيار و از غلامان عترت طاهرين و از شهداي کربلاي حسيني است. بر حسب تصريح برخي از صاحبان مقاتل - مادر و همسرش نيز در کربلا با او بودند - مادر در تحريص و تشويق فرزندش به ياري ابي‏عبدالله و قتال با دشمن و لشکريان عمر سعد مي‏کشيد - امام همسرش به شوهر اظهار مي‏داشت با کشته شدنت من تنها و بي‏سرپرست مي‏شوم ولي وهب همسر را تسکين مي‏نمود و مي‏گفت به تنهايي امام بنگر و اصحاب و ياران را تماشا کن که با داشتن زن و فرزند چگونه در راه خدا و نصرت امام حسين عليه‏السلام جان فدا مي‏کنند. آنگاه به ميدان رفت و با رجزهاي خود به مادر اطمينان مي‏داد در ياري ابي‏عبدالله ذره‏اي کوتاهي نخواهد داشت. از رجزهاي اوست:

اني زعيم لک ام وهب
بالطعن فيهم تارة و الضرب‏

ضرب غلام مؤمن بالرب
حتي يذيق القوم مر الحرب‏

«اي مادر: مطمئن باش گاه با نيزه و گاه با شمشير دمار از روزگار دشمن درخواهم آورد - تلخي جنگ را در کام اين قوم به گونه يک جوان مؤمن بالله خواهم ريخت».
و بالاخره پس از نبرد سخت با دشمن به شهادت رسيد.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir