يزيد بن ثبيط

نوع اصطلاح :
عنوان :
يزيد بن ثبيط
اهل بصره از طايفه عبدي، منسوب به عبدالقيس از اعراب عدناني، و او را ده پسر بوده که دو نفرشان وي را در ياري امام حسين عليه‏السلام همراهي کردند.
يزيد از شيعيان شريف، بزرگوار و از اصحاب اميرالمؤمنين عليه‏السلام و امام مجتبي و سيدالشهداء عليه‏السلام و از دوستان ابوالاسود دوئلي (به فرموده شيخ طوسي در رجال خود و عسقلاني در الاصابة). ابوالاسود از اصحاب خوب و دانشمند حضرت علي عليه‏السلام که به راهنمايي آن حضرت، علم نحو را تنظيم و تبيين کرد.
يزيد به انجمن شيعيان بصره يعني خانه ماريه بنت منقذ رفت و آمد داشته و از همانجا اعلام کرد علي رغم جو خفقان حاکم بر بصره قصد ياري حضرت اباعبدالله عليه‏السلام را دارد.
آنگاه به همراه پسرانش و عامر بن مسلم و سالم و سيف بن مالک و ادهم بن اميه از بصره به قصد مکه خارج شده و آنجا به خدمت امام عليه‏السلام رسيدند تا اينکه به همراه امام عليه‏السلام وارد کربلا شدند.
پسران يزيد در روز عاشورا در نخستين حمله به شهادت رسيدند.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir