گريز

نوع اصطلاح :
عنوان :
گريز
گريز زدن: گفتاري را منتهي به موضوع ديگر کردن، مطلبي را به مطلب ديگر پيوستن باتناسب، چنانکه روضه‏خوانان از حکايتي به واقعه کربلا يا يکي از شهدا روند.[1] .
واعظان و روضه‏خوانان، به تناسب بحث و گفتاري که دارند، مرثيه خاصي از کربلا رامي‏خوانند يا به مصيبت ‏خاصي از مصائب چهارده معصوم مي‏پردازند.مثلا اگر موضوع‏سخن درباره جوان يا کودک باشد، مصيبت علي اکبر يا علي اصغر را مي‏خوانند و از مراسم‏ دفن با شکوه کسي، به بي غسل و بي کفن و دفن ماندن پيکر سيد الشهدا در کربلا منتقل ‏مي‏شوند.اين انتقال از موضوع يا حادثه خاص به واقعه کربلا و امام حسين يا يکي ديگر از شهدا «گريز زدن‏» نام دارد.در حرکتهاي حماسي و انقلابي نيز بصورتي ديگر گريز به‏ صحراي کربلا زده مي‏شود و ياد آن حادثه، سرمايه الهام مي‏گردد. «بخاطر نشر شهادت و فلسفه شهيدان است که شيعه، به بهانه مرگ برادر و عمو و دايي و پسر خاله و پسر عمه... ياران و خويشاوندان را گرد مي‏کرده و يکباره به کربلا گريز مي‏زده‏اند و از حسين و شهيدان شيعه مي‏گفته‏اند.»[2] .


پی نوشت ها :
[1] لغت‏نامه، دهخدا.
[2] ياد و يادآوران (چاپ حسينيه ارشاد)، ص 43.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir