غريم

نوع اصطلاح :
عنوان :
غريم
«غريم» از القاب خاصّه امام قائم (عج) است و در اخبار اطلاق آن بر حضرت شايع است. «غريم» هم به معني طلبکار و هم به معني اوّل است و اين لقب مثل «غلام» در تعبير آن حضرت از روي تقيّه بوده است.
هنگامي که شيعيان مي خواستند مالي نزد آن حضرت يا وکلايش بفرستد يا وصيّت کنند يا از ايشان مطالبه کنند به اين لقب مي خواندند و از آن حضرت غالب ارباب زرع و تجارت و حرفه و صناعت طلبکار بود.
علّامه مجلسي فرموده است: «ممکن است غريم به معني بدهکار باشد و نام بردن از آن حضرت به اين اسم از جهت تشبّه آن جناب به شخص مديون باشد که خود را از مردم به علّت قرضهاي خود مخفي مي کند، يا آنکه چون مردم آن حضرت را طلب مي کنند تا علوم و شرايع را از ايشان ياد بگيرند، آن جناب از آنان به جهت تقيّه مي گريزد. پس آن حضرت غريم مستتر است». («منتهي الامال»، باب 14، فصل اوّل.»)
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir