دعاي ندبه

نوع اصطلاح :
عنوان :
دعاي ندبه
از جمله دعاهاي بسيار مشهور که مستحب است در چهار عيد - روز جمعه، عيد فطر، عيد قربان و عيد غدير - خوانده شود، «دعاي ندبه» است. همواره بسياري از مؤمنان، مشتاقان و منتظران ظهور دولت حق و حکومت جهاني اسلام و ارادتمندان درگاه ولايت‏مدار حضرت ولي عصرعليه السلام خواندن آن را شعار خود قرار داده و در مناسبت‏ها و فرصت‏هاي معين، به وسيله آن، با رهبر ابرار و سر سلسله اخيار و احرار به نجوا مي‏پردازند.
«ندبه» به معناي فراخواني و نيز گريه و ناله است، و اين دعاي شريف، مشتمل بر استغاثه و استمداد از حضرت ولي عصرعليه السلام و تأسّف بر غيبت و گريه از فراق آن بزرگوار است؛ از اين رو به اين نام شهرت يافته است.
جمعي از علما سند اين دعاي گران‏قدر را معتبر شمرده‏اند. در عصر حاضر که برخي از مصلح نمايان با لحن تند، اين دعا را بي سند پنداشتند و يا مضامين آن را نادرست انگاشتند؛ چندين کتاب کوچک و بزرگ در بررسي سند و متن اين دعا منتشر شده است.
علامه مجلسي‏رحمه الله گفته است: «اما دعاي ندبه - که مشتمل است بر عقايد حقّه و تأسف بر غيبت حضرت قائم‏عليه السلام - به سند معتبر از حضرت صادق‏عليه السلام منقول است». [1] .
سيدابن طاووس حلي (م 664 ق) در کتاب اقبال الاعمال و کتاب مصباح الزائر و نيز شيخ محمد مشهدي حائري (از علماي قرن ششم) در کتاب مزار خود اين دعاي شريف را آورده‏اند. همچنين در مزار قديم که ظاهراً از مؤلفات قطب راوندي است - اين دعا نقل شده است. روشن است که اين شخصيت‏هاي گران‏قدر و حديث‏شناس، دعاي غير معتبر را در کتاب‏هاي خود نقل نمي‏کنند.
خواندن اين دعا خواص زيادي دارد؛ از جمله در هر مکاني و موضعي که با حضور قلب و اخلاص کامل خوانده شود و ملتف مضامين عالي، و عبارات و اشارات آن باشد؛ نتيجه آن توجه و التفات مخصوص حضرت صاحب العصر والزمان - ارواحنا فداه - در آن مکان و محل؛ بلکه حضور به هم رسانيدن آن حضرت در آن مجلس است؛ چنان که در بعضي مواضع و موارد اتفاق افتاده است.
اين دعاي عظيم‏الشأن، با حمد و ثناي پروردگار و درود بر پيامبر و اهل بيت اوعليهم السلام آغاز مي‏گردد. پس حکمت برگزيده شدن انبيا و اوليا و مورد قبول خداوند بودن‏شان بيان و به مهم‏ترين بخش زندگي هر يک از پيامبران اولوالعزم و پيش از آنان حضرت آدم‏عليه السلام، اشاره شده است. همچنين تأکيد گرديده که براي هر يک از آنان وصيّ و جانشين از سوي خداوند تعيين شده تا اينکه حق پايدار بماند و باطل بر اهل حق چيره نشود و کسي بر خداوند عذري نياورد که چرا پيامبر و فرستاده‏اي از سوي تو نيامد، و راهنماي هشدار دهنده‏اي نرسيد تا از آيات تو پيروي کنيم؟! آن‏گاه به جانشيني مولاي متقيان حضرت علي‏عليه السلام مي‏پردازد و با بيان قسمتي از فضايل آن حضرت، سخن را به بي‏وفايي و شقاوت‏مندي دشمنان دين مي‏کشاند که بر خلاف دستور صريح پيامبر اکرم‏صلي الله عليه وآله آن امام مبين را به شهادت رساندند و پس از آن حضرت هدايتگران از فرزندانش را يکي پس از ديگري شهيد کردند! با سوز و گداز به استغاثه و اظهار شوق نسبت به آخرين بازمانده معصوم خاندان رسالت مي‏پردازد و با درود مخصوص بر پيامبر و آل او، با چند درخواست مهم براي تعجيل فرج و روي کارآمدن دولت حق و از بين رفتن باطل و محکم شدن پيوند با امام زمان‏عليه السلام، دعا خاتمه مي‏يابد.
شرح‏هاي بسياري براي اين دعاي شريف نوشته شده است؛ از جمله: عقد الجُمان لندبة صاحب الزّمان، کشف الکربة، وسيلةالقربة، ندبه و نشاط، وظائف الشيعه و... [2] .


پی نوشت ها:
[1] زادالمعاد، ص 491.
[2] ر.ک: لطف اللّه صافي گلپايگاني، فروغ ولايت در دعاي ندبه، پيشگفتار.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir