زيارت آل يس

نوع اصطلاح :
عنوان :
زيارت آل يس
«زيارت آل يس»، يکي از زيارت‏هاي مشهور حضرت صاحب الامرعليه السلام است. راوي و ناقل اين زيارت، ابوجعفر محمدبن عبداللّه بن جعفر حِمْيري است که همه علماي رجال و حديث، از او به بزرگي و قداست ياد کرده‏اند. [1] .
او صاحب کتاب‏هاي متعددي بوده که ظاهراً چيزي از آنها در دست نيست و چون در اواخر دوران غيبت صغري مي‏زيسته، مکاتباتي با حضرت صاحب الامرعليه السلام داشته و به افتخار اين توقيع نايل آمده است.
اين زيارت با 23 سلام آغاز شده است: سلام اوّل به آل يس (عترت پاک پيامبرصلي الله عليه وآله) و سلام‏هاي بعدي هر يک با القاب و عناوين خاصّ حضرت مهدي‏عليه السلام مي‏باشد. سپس با اظهار و اقرار به اصول اعتقادي صحيح و گواه گرفتن امام بر آنها و تجديد عهد وفاداري نسبت به اولياي دين، زيارت به پايان مي‏رسد.
بعد از زيارت، دعايي براي نورانيّت زائر است که ترجمه بخشي از آن چنين مي‏باشد: «خداوندا از تو مي‏خواهم که بر محمد، پيامبررحمتت، وپرتو نورت درود فرستي، و دلم را به نور يقين و سينه‏ام را به نور ايمان و انديشه‏ام را به نور نيت‏هاي خوب و نصيبم را به نور دانش و نيرويم را با نور کار [شايسته] و زبانم را به نور راستگويي و... آکنده سازي...». آن گاه درخواست درود بر امام عصرعليه السلام با توجه به صفات حميده آن بزرگوار و دعا براي نصرت و حفاظت و تعجيل در فرج و قيام آن حضرت، و پر شدن زمين از عدل و داد و نابودي کافران، منافقان و دشمنان دين از قسمت‏هاي بعدي آن است!
اين زيارت به تصريح برخي از علما، جامع و کامل و بهترين زيارت‏هاي آن حضرت است و در همه اوقات مي‏شود آن را خواند. سندهاي اين زيارت صحيح و معتبر بوده و در مجامع مهم حديثي و دعايي نقل گرديده است. [2] جمع کثيري از شيعيان به خواندن اين زيارت و دعاي بعد از آن مداومت دارند، و جلسات خاصي براي خواندن آن به طور دسته جمعي در بلاد مختلف شيعه‏نشين برگزار مي‏گردد.


پی نوشت ها:
[1] الاحتجاج، ج 2، ص 492.
[2] ر.ک: مستدرک‏الوسائل، ج 10، ص 364، بحارالانوار، ج 53، ص 171.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir