بيت الحمد

نوع اصطلاح :
عنوان :
بيت الحمد
«بيت» در لغت به معناي خانه و «حمد» به معناي ستايش و ثنا است. اين واژه در برخي روايات مهدويّت به کار رفته و از آن به عنوان جايگاهي مربوط به حضرت مهدي‏عليه السلام ياد شده است.
مفضل گويد: شنيدم امام صادق‏عليه السلام فرمود: «اِنَّ لِصَاحِبِ هَذا الاَمْرِ بَيتاً يُقَالُ لَهُ بَيْتُ الحَمْدِ فِيهِ سِراجٌ يَزهَرُ مُنذُ وُلِدَ اِلَي يَوْمَ يَقُومُ بِالسَّيفِ لا يُطْفَأ» [1] ؛ «همانا صاحب اين امر را خانه‏اي است که بدان «بيت الحمد» گويند. در آن چراغي است که روشني مي‏بخشد و از آن هنگام که صاحب الامر زاده شده تا روزي که با شمشير قيام کند، خاموش نخواهد شد».
اگرچه به روشني جايگاه اين خانه و چگونگي روشنايي بخشي چراغ آن، بيان نشده است؛ ولي احتمال مي‏رود مقصود يک معناي کنايي باشد که با ولادت آخرين حجّت الهي، چراغ هدايت بشر با فروغي هر چه بيشتر به پرتو افشاني پرداخته و زمين را از نور وجود خود آکنده ساخته است. اين روايت با همين مضمون از امام باقرعليه السلام نيز نقل شده است. [2] .
گفتني است اين واژه در منابع اهل سنّت نيز آمده است؛ ولي به معناي خانه‏اي است که در بهشت ساخته مي‏شود. [3] .

پی نوشت ها:
[1] الغيبة، ص 239، ح 31.
[2] کتاب الغيبة، ص 467، ح 483.
[3] ر.ک: تفسير قرطبي، ج 2، ص 177؛ تفسير ابن کثير، ج 1، ص 199؛ سنن ترمذي، ج 3، ص 341؛ مسند احمد، ج 4، ص 415.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir