سرداب سامرا

نوع اصطلاح :
عنوان :
سرداب سامرا
بيشتر خانه‏ها در مناطق گرمسير عراق از گذشته سرداب (زيرزمين) داشت تا ساکنان خانه، از شدت گرماي تابستان در امان باشند. [1] خانه حضرت عسکري‏عليه السلام در سامرا نيز داراي سرداب بود.
اين سرداب محل زندگي و عبادت امام هادي‏عليه السلام، امام حسن عسکري‏عليه السلام و حضرت بقيةاللّه‏عليه السلام بود و اغلب ديدارها با حضرت ولي عصر در عهد پدر، در همين منزل و در همين سرداب صورت مي‏گرفت. به همين جهت شيعياني که پس از رحلت امام حسن عسکري‏عليه السلام، براي زيارت قبر آن امام و پدر بزرگوارشان وارد سامرا مي‏شدند، بعد از زيارت قبر آن بزرگوار، در محل عبادت سه امام بزرگوار نماز مي‏خواندند و آنجا را زيارت مي‏کردند.
اما متأسفانه برخي از دشمنان متعصب با نسبت دادن تهمت‏هاي ناروا، خواسته‏اند از اين موضوع بهره‏برداري‏هاي نادرست کنند! آنان به شيعه تاخته و معتقدان به غيبت حضرت مهدي‏عليه السلام را به استهزا گرفته‏اند با اينکه مي‏دانند حتي يک نفر شيعه راستين را نخواهند يافت که معتقد باشد حضرت مهدي‏عليه السلام در سرداب پنهان گرديده و يا در سرداب سکونت و اقامت گزيده است!
زائران، تنها از آن جهت به اين مکان مقدس احترام مي‏گذارند که محل سکونت، زندگي، عبادت، نيايش و تلاوت انسان‏هاي کامل بوده است، با اين بيان، آنجا مکان مقدس و خانه پربرکتي است که خداوند اجازه داده است چنين مکاني، رفعت مقام يابد و در آنجا نام خدا به عظمت برده شود. به همين جهت مسلمانان پيرو مذهب خاندان وحي و رسالت، در آنجا نماز مي‏خوانند و بر پيامبر و خاندانش‏عليهم السلام درود مي‏فرستند و آنجا را زيارت مي‏کنند و کسي بر اين عقيده نيست که امام مهدي‏عليه السلام در آن سرداب سکونت دارد يا اينکه از آنجا ظهور خواهد کرد!

پی نوشت ها:
[1] مجمع‏البحرين، ج 1، ص 467.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir