کوفه

نوع اصطلاح :
عنوان :
کوفه
شهر «کوفه» در سال 17 هجري به دستور عمر خليفه دوم و به دست سعد بن ابي وقاص فرمانده سپاه مسلمانان در جنگ با ايرانيان پي‏ريزي شد. هدف از تأسيس اين شهر، بنيانگذاري يک پادگان نظامي در نزديکي ايران، به منظور پشتيباني نيروهاي عمل کننده در داخل ايران بوده است. [1] .
عمر دستور داده بود که گنجايش مسجد اين شهر، به گونه‏اي باشد که بتواند تمام جمعيت نظامي را در خود جاي دهد و مسجدي که طبق اين دستور ساخته شد، مي‏توانست چهل هزار تن را در خود جاي دهد. [2] .
بنابراين مي‏توانيم به اين نتيجه برسيم که شهر کوفه، در آغاز تأسيس حدود چهل هزار جمعيت نظامي داشته است و با توجه به اينکه بسياري از اين جمعيت، زن و فرزند خود را نيز همراه داشته‏اند، با احتساب حداقل يک زن و يک فرزند براي هر سرباز، به جمعيتي معادل 120 هزار تن براي اين شهر هنگام تأسيس دست مي‏يابيم.
امام علي‏عليه السلام در سال 36 هجري اين شهر را به عنوان محل خلافت خود برگزيد. از آن پس اين شهر در تاريخ پر فراز و نشيب خود، حوادث فراواني را پشت سر گذاشته است. [3] .
مردم اين شهر در طول تاريخ - به رغم دارا بودن صفات برجسته و پسنديده - داراي صفات ناشايست و نکوهيده‏اي نيز بوده‏اند که در سخنان حضرت علي‏عليه السلام و امام حسين‏عليه السلام به خوبي منعکس شده است.
از روايات استفاده مي‏شود که کوفه، پس از ظهور و قيام حضرت مهدي‏عليه السلام پايتخت حکومتي و مرکز خلافت و مقر دولت آن بزرگوار خواهد بود.
«مفضل از امام صادق‏عليه السلام سؤال مي‏کند: سرور من، خانه حضرت مهدي‏عليه السلام و محل اجتماع مؤمنان کجا خواهد بود؟ آن حضرت مي‏فرمايد: «دارُ مُلکِهِ الکُوفَة وَمَجْلِسُ حُکْمِهِ جامِعُها وَبَيْتُ مالِهِ وَمَقْسَمُ غَنائِمِ المُسلِمينَ مَسْجِدُ السَّهْلَةِ وَمَوضِعُ خَلَواتِهِ الذکَواتُ البيضِ مِن الغَريينِ»؛ «مقر حکومتش، کوفه و مجلس حکمفرمايي‏اش مسجد جامع آن و بيت‏المال و محل تقسيم غنايم مسلمانان، مسجد سهله خواهد بود و خلوتگاه او موضعي است‏که ريگ‏هاي سفيدسرزمين‏نجف‏است». [4] .
در روايتي از مردم کوفه در زمان حضرت مهدي‏عليه السلام، به عنوان خوشبخت‏ترين مردم ياد شده است. [5] .
«روزي از روزها امام صادق‏عليه السلام در نقطه‏اي پشت کوفه دو رکعت نماز گزارد و به يار با وفايش ابان بن تغلب فرمود: اينجا محل خانه قائم‏عليه السلام است». [6] .
اصبغ بن نباته گويد: «روزي در مسجد کوفه گرد حضرت بوديم؛ آن حضرت درباره فضايل مسجد کوفه سخن بسيار فرمود و در پايان گفت: زماني خواهد رسيد که اينجا نمازگاه مهدي از فرزندانم خواهد بود». [7] .
شيخ طوسي نيز درباره ورود حضرت مهدي‏عليه السلام به کوفه چنين نقل کرده است: «يَدْخُلُ المَهْدِيُّ اَلْکُوفَةَ وَبِها ثَلاثُ راياتٍ قَدْ اِضْطَرَبَتْ بَيْنَها فَتَصْفُولَهُ فَيَدْخُلُ حَتَّي يَأتِيَ المِنْبَرَ وَ يَخْطِبَ وَلا يَدرِي النّاسُ ما يَقُولُ مِنَ البُکاءِ...»؛ [8] ( [ مسجد کوفه) «در حالي که سه پرچم در کوفه به شدت درگير است، او وارد کوفه مي‏شود. پس کوفه براي او مسخّر مي‏شود. او وارد کوفه شده بر فراز منبر قرار گرفته، به ايراد خطبه مي‏پردازد. مردم آن قدر اشکِ شوق مي‏ريزند که متوجه سخنان او نمي‏شوند».
«از امام باقرعليه السلام پرسيدند: پس از مکه و مدينه کدامين بقعه از بقاع پروردگار افضل است؟ فرمود: «کوفه، سپس در ضمن شمارش ويژگي‏هاي کوفه فرمود: عدالت خداوند در آنجا ظاهر مي‏شود، و قائم‏عليه السلام و ديگر قائمان - قيام کنندگان به قسط که پس از او مي‏آيند - در آنجا ساکن مي‏شوند». [9] .
علاوه بر اينکه کوفه مرکز حکومت مهدي‏عليه السلام خواهد بود، از روايات مربوط به «رجعت» استفاده مي‏شود که پايتخت دولت‏کريمه خاندان وحي نيزخواهد بود.
مفضل در ضمن يک حديث بسيار طولاني از امام صادق‏عليه السلام در زمينه رجعت امام حسين‏عليه السلام نقل مي‏کند: «امام حسين‏عليه السلام بااين علم‏ها ولشکرها حرکت نمود، وارد کوفه مي‏شود. آن روز بيشتر مردمان در آنجاگرد مي‏آيند. پس‏کوفه را شهردفاعي و مرکز فرماندهي خود قرار مي‏دهد». [10] .

پی نوشت ها:
[1] محمدبن جرير طبري، تاريخ طبري، ج 3، ص 145.
[2] ياقوت حموي، معجم‏البلدان، ج 4، ص 491.
[3] وقعه صفين، ص 3.
[4] بحارالانوار، ج 53، ص 11.
[5] منتخب الاثر، ص 488.
[6] الکافي، ج 4ص 576.
[7] من‏لايحضره‏الفقيه، ج 1، ص 231.
[8] کتاب الغيبة، ص 468.
[9] تهذيب‏الاحکام، ج 6، ص 31.
[10] مختصرالبصائر، ص 189؛ بحارالانوار، ح 53، ص 35.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir