کوه رضوي

نوع اصطلاح :
عنوان :
کوه رضوي
«رَضْوي» نخستين کوه از کوه‏هاي «تهامه»، در يک منزلي «ينبع» و هفت منزلي «مدينه» است. [1] از اين کوه در روايات سخن به ميان آمده و از آنجا به عنوان جايگاه ارواح مؤمنان در عالم برزخ ياد شده است. [2] .
در برخي ديگر از روايات، به عنوان محل زندگي حضرت مهدي‏عليه السلام در دوران غيبت نام برده شده است.
شيخ طوسي با ذکر سند از عبدالاعلي نقل کرده است: «با امام صادق‏عليه السلام خارج شدم تا اينکه به «روحا» رسيديم. آن حضرت به کوه آن نگاه کرد و فرمود: اين کوه را که مي‏بيني کوهي است که به نام «رضوي» ناميده مي‏شود. از کوه‏هاي فارس است که چون ما را دوست مي‏داشت، خداوند به نزد ما آن را منتقل کرد و در آن از درخت‏هاي ميوه قرار داد. همانا براي صاحب الامر در آن دو غيبت است که يکي کوتاه و ديگري طولاني است». [3] .
علاوه بر روايات، در فرازهايي از دعاي ندبه نيز چنين مي‏خوانيم: «اي کاش مي‏دانستم در کجا استقرار داري و در کدام سرزمين تو را بجويم؟ آيا در کوه رضوي هستي؟ يا غير آن...».
«لَيتَ شِعْري اَيْنَ اسْتَقَرَّتْ بِکَ النَّوي بَلْ اَيُّ اَرْضٍ تُقِلُّکَ أَوْ ثَري اَبِرَضْوي اَمْ غَيرِها...» [4] .
همين ذهنيت ساخته شده درباره غيبت مهدي‏عليه السلام در اين کوه، باعث شد تا کساني که درباره مسأله «مهدويّت» دچار انحراف شده‏اند، مهدي موهوم خود را در اين کوه غايب بدانند.
بنابراين شيعه اين کوه را از کيسانيه نگرفته؛ بلکه به جهت وجود اين روايات در بين مسلمانان، آنان معتقد شده‏اند که مهدي خيالي خود، در آن کوه است!

پی نوشت ها:
[1] ر.ک: مجمع‏البحرين، ج 1، ص 188.
[2] بحارالانوار، ج 6،ص 243.
[3] کتاب الغيبة، ص 163.
[4] سيد بن طاووس، الاقبال، ص 298.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir