زوراء

نوع اصطلاح :
عنوان :
زوراء
از جمله مکانهايي که در احاديث مربوط به قائم (عج) از آن سخن به ميان آمده، شهر «زوارء» است.
رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلّم در توصيف شهر زوارء فرمود: «شهري است در مشرق که در بين رودها واقع شده که در اين شهر شرورترين انسانها ساکن مي شوند و عدّه اي از ستمکاران امّت من هم در آنجا سکني مي گزينند». («عقدالدّرر»، ص 81)
همچنين امام صادق عليه السلام نيز در اين رابطه فرمود:
«در حوالي روي کوه سياهي است که در پايين آن کوه شهري بنا مي شود که آن را «طهران» مي نامند و آن «دار الزوراء» است و...»
اهل شهر زوراء دچار قحطي و فتنه و بلا مي شوند. («جهان در آينده»، ص 106)
اما صادق عليه السلام در ضمن حديثي به علائم قيام حضرت مهدي (عج) اشاره کرد و فرمود:
«خروج مردمي از فرزندان عمويم زيد در يمن و به غارت رفتن پرده ي کعبه، و هر چه مشيّت الهي است همان خواهد شد». («جهان در آينده»، ص 40)
زيارت امام حسين عليه السلام
در روايات اسلامي سفارش شده که در شب تولّد امام قائم (عج)، زيارت امام حسين عليه السلام خوانده شود.
با توجّه به محتواي اين زيارت و خواندن آن در شب نيمه ي شعبان و ارتباط اين دو، نتيجه مي گيريم که مسأله راحت طلبي در کار نيست، بلکه مسأله ي قيام و انقلاب و شهادت طلبي و جهاد تا سر حدّ شهادت و نفرت شديد از دشمن است و بايد با چنين روشي خود را به امام زمان (عج) نزديک کنيم.
امام صادق عليه السلام فرمود: «وقتي که قائم (عج) ماقيام کند، تقيّه برداشته شود و شمشير کشيده گردد و با مردم (متمرّد) در داد و ستد، جز شمشير (حکومت) در ميان نباشد». («اثباة الهداة»، ج 7، ص 128 - «حضرت مهدي (عج)، فروغ...»، ص 189)
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir