مسجد الحرام

نوع اصطلاح :
عنوان :
مسجد الحرام
«مسجد الحرام»، مسجدي محيط به کعبه است. در زمان پيامبر صلّي الله عليه و آله حصار و بارو نداشت. در زمان عمر وسعت يافت و باروي آن را ساختند. پس از زمان عمر چندين بار بناي آن تجديد شد، به خصوص در عهد «سلطان سليم دوّم» وسعت بيشتري يافت. اين مسجد داراي ابواب متعدّد و هفت مناره است و در سالهاي اخير بر وسعت آن بسيار افزوده اند. («فرهنگ فارسي معين»، ج 6، ص 1969)
در احاديث مربوط به امام زمان (عج) آمده است که آن حضرت «مسجد الحرام» را خراب کرده و به اصل خود بر مي گرداند. در اين مورد امام صادق عليه السّلام فرمود:
«وقتي که قائم (عج) قيام کند، مسجد الحرام را ويران نمايد تا به جاي اصلي خود برگردد، دستهاي کليد داران (خائن...) را قطع کرده و در کعبه آويزان مي نمايد و بر آنها مي نويسد: «اينها دزدان کعبه هستند.» («اثباة الهداة»، ج 7، ص 118)
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir