مشرق

نوع اصطلاح :
عنوان :
مشرق
بارها خوانده ايم و شنيده ايم که حضرت مهدي زماني ظهور خواهد کرد که دنيا آکنده از ظلم و ستم است. امّا اسن موضوع شامل همه جهان به طور مطلق نيست بلکه در گوشه و کنار جهان بزرگ، به ويژه در آباديهاي اسلامي و شيعي، مردمي (اگر چه در مقايسه بامردم سراسر جهان نفوس کلّ بشر بسيار اندکند) معتقد به حق هستند و چشم به راه ظهور مهدي موعودند. و حتّي پيش از ظهورش، مقدّمات حکومت او را فراهم مي سازند.
در روايات مربوط به حضرت قائم (عج) نامي از مشرق به ميان آمده است.
روايت شده که امام علي عليه السّلام فرمود:
«شروع کار مهدي (عج) از طرف مشرق است.» («بحار الانوار»، ج 52، ص 320)
مراد از مشرق که در آن احاديث آمده، مشرق کشورهاي اسلامي در مقياس قرنهاي اوّليه اسلام است. بنابراين، اين تعبير با سرزمين خراسان و همچنين قسمتهاي شرقي تا نواحي مرکزي ايران منطبق است. مؤيّد قسمت اوّل، اين است که در پاره اي از احاديث به صراحت نام «خراسان» آمده است. در اين رابطه امام باقر عليه السّلام فرمود:
«... پرچمهائي از جانب «خراسان» روي آور شود و به سرعت طيّ منازل کند و چند نفر از اصحاب قائم (عج) با آنان همراه خواهند بود.» («خورشيد مغرب»، ص 320)
امام صادق عليه السّلام فرمود: «نازل مي شود پرچمهاي سياهي که از «خراسان الکوفه» خروج کرده اند، پس در اين هنگام مهدي (عج) در مکّه ظاهر ميشود و آنان به او پيوسته و با او بيعت مي کنند.» («البرهان في علامات مهدي آخر الزّمان»، ص 150)
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir