باقريه

نوع اصطلاح :
عنوان :
باقريه
«باقريه»، به گروهي از شيعيان که معتقد به رجعت امام محمدباقرعليه السلام بودند، گفته مي‏شود. آنان رشته «امامت» را از حضرت علي بن ابي‏طالب‏عليه السلام به نواده او امام محمدبن علي بن الحسين‏عليه السلام معروف به باقرعليه السلام کشانيده و او را «مهدي منتظر» مي‏دانستند. از نظر آنان جابربن عبدالله انصاري روايتکرده که رسول خدا به او فرموده است: «انک سَتُدرِکُ رَجُلاً مِنْ اَهْلِ بَيْتي اسْمُهُ مُحَمَّدُ بْنُ عَلِيٍّ يُکَنَّي اَبا جَعْفَرٍ فَاقْرَئهُ مِني السَّلام» [1] ؛ «همانا تو او را خواهي ديد و چون او را ديدي سلام مرا به وي برسان».
جابر آخرين کس، از اصحاب پيغمبرصلي الله عليه وآله بود که در سن پيري و نابينايي در گذشت. وي به دنبال حضرت امام محمدباقرعليه السلام - که در آن وقت کودک بود - در کوچه‏هاي مدينه مي‏گشت و مي‏گفت: «يا باقر! متي القاک»؛ يعني، اي باقر! من کي تو را ديدار خواهم کرد؟
روزي دريکي‏ازکوچه‏هاي مدينه، به آن حضرت برخورد و او را به سينه خود چسبانيد. سر و دستش را بوسيد و گفت: «يابني! جَدُکَ رَسُولُ اللّهِ يَقْرَئُکَ السَّلام» [2] ؛ يعني، اي فرزند من! جد تو رسول‏اللَّه به تو سلام مي‏رساند. گويند: در همان شب پس از ديدار آن حضرت، جابر در گذشت.
«باقريه» گويند: از آنجايي که جابر مأمور رسانيدن سلام از طرف جدّش به وي بود، پس آن حضرت «مهدي منتظر» است. [3] و البته اين استدلالي بسيار سست و واهي است.

پی نوشت ها:
[1] شيخ‏ کليني، الکافي، ج 1، ص 304.
[2] ر.ک: بحارالانوار، ج 68، ص 185.
[3] فرهنگ فرق اسلامي، ص 96.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir