شريعيه

نوع اصطلاح :
عنوان :
شريعيه
«شريعيه» از غلاة شيعه و پيرو مردي به نام شريعي بودند. او مي‏گفت: خداي تعالي در کالبد پنج تن اندر آمد که عبارت‏اند از: رسول خداصلي الله عليه وآله، علي‏عليه السلام فاطمه‏عليها السلام، حسن‏عليه السلام و حسين‏عليه السلام.
شريعيه پندارند: اين پنج تن خدايانند و آن را اضدادي است؛ اما درباره آن اضداد اختلاف کرده‏اند. برخي آن پنج ضد را نيکو شمرند؛ زيرا برتري و ارزش کساني که خداي در آن «حلول» کرد جز به آن اضداد شناخته نشود. عده‏اي گويند: آن ضدها زشت و نکوهيده‏اند.
شريعي خودش نيز دعوي «حلول» مي‏کرد و بعد از او مردي از پيروانش به نام نمير، پنداشت که خدا در کالبد او اندر آمده است.
ابومحمد حسن شريعي از صحابه امام علي‏النقي‏عليه السلام و امام حسن عسکري‏عليه السلام بود و نخستين کسي بود که بعد از شهادت امام يازدهم، دعوي بابيّت کرد و به الحاد و کفر منسوب شد. توقيعي نيز درباره او صادر گشته است. وي در حالي که هيچ‏گونه صلاحيتي براي منصب نيابت نداشت، چنين ادعا مي‏نمود. به علاوه بر خداي تعالي دروغ بست و اموري به ائمه‏عليهم السلام نسبت داد که در شأن آنان نبود و آن بزرگواران از آن امور و نسبت‏ها بيزار بودند.
توقيعي از سوي حضرت مهدي‏عليه السلام در لعن او به دست نائب سوم شرف صدور يافت. [1].

پی نوشت ها:
[1] ر.ک: کتاب الغيبة، ص 397؛ فرهنگ فرق اسلامي، ص 254 و 255.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir