حرز حضرت مهدي‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
حرز حضرت مهدي‏
«حِرْز» در لغت به معناي جاي استوار و پناهگاه است و نيز دعاي حفظ و تعويذ را گويند. [1] در اصطلاح بيشتر معناي دوم مقصود است؛ يعني، هر گونه دعاي خواندني و نوشتني، بلکه هر گونه تعويذي است که مايه حفظ باشد و به وسيله آن پناه جويند. وجه مشترک بين تمامي حرزها، به کار بستن آنها براي محفوظ ماندن شخص و يا همراهان و يا اموال او از گزند دشمنان و يا پيش آمدهاي ناگوار و حوادث پيش‏بيني نشده روزگار است.
قسمتي از حرزها - همچون ساير متون احاديث و دعاها - با ذکر سند معتبر تا به معصوم ضبط شده است؛ اما بعضي از آنها استناد محکمي ندارد.
هر يک از حرزها، ويژگي‏هايي دارند که در کتاب‏هاي دعا مورد اشاره قرار گرفته است. براي هر کدام از معصومين‏عليهم السلام حرزهايي نقل شده که بعضي از آنها شهرت بيشتري دارند؛ يکي از آنها حرز حضرت مهدي‏عليه السلام است:
«بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحيمِ يا مالِکَ الرِّقابِ يا هازِمَ الاَحْزابِ يا مُفَتِّحَ الاَبْوابِ يا مُسَبِبَ الاَسْبابِ سَبِّبْ لَنا سَبَباً لانَسْتَطيعُ لَهُ طَلَباً بِحَقِّ لااِله اِلاّاللّهُ مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللّه ِ‏صلي الله عليه وآله». [2] .


پی نوشت ها:
[1] لسان العرب، ج 5، ص 333؛ مجمع‏البحرين، ج 4، ص 15.
[2] مصباح کفعمي، ص 305؛ مهج‏الدعوات، ص 45.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir