اربع رسالات في ‏الغيبة

نوع اصطلاح :
عنوان :
اربع رسالات في ‏الغيبة
اين کتاب ارزنده به وسيله محمدبن نعمان بغدادي مشهور به «شيخ مفيدرحمه الله» نگاشته شده است. وي از علماي برجسته و از چهره‏هاي درخشان فقهاي شيعه در نيمه نخست قرن پنجم هجري است. موضوع اين کتاب، غيبت امام زمان‏عليه السلام و ويژگي‏هاي قيام آن حضرت و پاسخ به شبهاتي درباره امامت ايشان است.
درباره انگيزه نگارش اين کتاب مي‏توان گفت: مسأله امامت امام زمان‏عليه السلام و غيبت آن حضرت، از مهم‏ترين مباحث شيعه است. در دوران شيخ مفيدرحمه الله - که عصر قدرت گرفتن شيعيان و پيروان اهل بيت رسول‏خداصلي الله عليه وآله بود - اين بحث از پر رونق‏ترين مباحث جهان اسلام به شمار مي‏رفت.
شيخ مفيدرحمه الله با نگارش اين چهار رساله، گامي ارزشمند در معرفي هر چه بيشتر امام زمان‏عليه السلام و غيبت آن حضرت به جهان اسلام برداشت.
اين کتاب به سبک پرسش و پاسخ نگاشته شده است. وي در اين کتاب شبهات مخالفان را آورده و به بررسي و پاسخ‏گويي آنها پرداخته است. او در اين کتاب با سبکي استدلالي و شيوه‏اي قابل قبول براي تمام مذاهب اسلامي، وارد بحث شده، نتيجه‏گيري مي‏کند.
شبهات ذکر شده در اين کتاب، از مهم‏ترين شبهاتي است که درباره امام زمان‏عليه السلام و غيبت آن حضرت مطرح شده است. پاسخ به آنها در اين زمان نيز بسيار کارساز و جالب توجه است.
شيخ مفيدرحمه الله در اين چهار رساله، به سؤالات زير پاسخ مي‏دهد:
1. دليل بروجودامام‏زمان‏عليه السلام چيست؟
2. به چه دليل رواياتي که بر وجود آن حضرت دلالت مي‏کند، دروغ نيست؟
3. اگر امام زمان‏عليه السلام غايب است، پس بودن يا نبودن ايشان چه فرقي دارد؟
4. چرا امام زمان‏عليه السلام ظهور نمي‏کند؟
5. علم‏امام زمان‏عليه السلام از چه راهي‏است؟
6. انگيزه غيبت چيست؟
7. چرا ديگر ائمه‏عليهم السلام غايب نشدند؟
شيخ مفيدرحمه الله در اين کتاب با بياني رسا و دقيق به اين شبهات پاسخ مي‏دهد.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir