دادگستر جهان

نوع اصطلاح :
عنوان :
دادگستر جهان
کتاب «دادگستر جهان» نوشته آيت‏اللّه ابراهيم اميني، در 344 صفحه رقعي منتشر شده است. نويسنده کتاب علت تأليف آن را رخنه شبهات در اعتقادات جوانان و دانش آموختگان مي‏داند که از سوي نويسندگان، پاسخي مناسب و شايسته نگرفته‏اند. از اين رو ايشان تصميم مي‏گيرند که چنين کتابي تأليف کنند و در سال 1346 توفيق يافتند کتاب را منتشر سازند. اين کتاب تا کنون قريب بيست بار تجديد چاپ شده و به برخي از زبان‏ها نيز ترجمه شده است.
اين کتاب که عمدتاً به صورت پرسش و پاسخ، بين برخي از فرهيختگان تنظيم شده، و با استفاده از روايات معصومين‏عليهم السلام مطالب ارزنده‏اي براي استفاده عموم - بويژه جوانان - ارائه کرده است.
نويسنده در دوازده فصل، با استناد به يافته‏هاي عقلي و نقلي محدثان، مفسران و مورخان اماميّه و عامّه و نيز دستاوردهاي علوم تجربي، به تشکيک‏هاي گوناگون درباره مهدويّت پاسخ داده است. طرح مباحث به شيوه مناظره بوده که بر جذابيت کتاب افزوده است. مؤلف، آغاز عقيده به مهدويّت را از زمان پيامبر اکرم‏صلي الله عليه وآله مي‏داند و شخصيت و نسب امام را بررسي مي‏کند و ادعاي مهدي بودن محمد حنفيه، اعتقاد زيديه به مهدويّت محمدبن عبداللّه بن حسن، باور واقفيه به عروج امام صادق‏عليه السلام را رد مي‏کند و به رد اين نکته - که منشأ مهدويّت از تعاليم يهود و زرتشتي است و عبداللّه بن سبا در ايجاد اين باور نقش داشته مي‏پردازد.
عالم غيب و امام عصرعليه السلام، امامت کودک پنج ساله، فلسفه طولاني شدن غيبت، مهدي در کتب اهل سنّت، نشانه‏ها و شرايط ظهور، ياوران حضرت مهدي‏عليه السلام، و احاديث، منابع، تأليفات و اقوال بزرگان اهل سنّت از مباحث مهم دادگستر جهان است.
دانشمندان عامه و مهدي موعود
اين کتاب به وسيله دانشمند محترم علي دواني تأليف شده است. در اين کتاب تلاش شده تا نظرات اهل سنّت و روايات ايشان، درباره اثبات وجود و ظهور حضرت مهدي‏عليه السلام منعکس گردد.
کتاب با هدف پاسخ به شبهات و تهمت‏هاي ناروايي که برخي از علماي اهل سنّت، عليه اعتقادات مذهب شيعه درباره حضرت مهدي‏عليه السلام مطرح کرده‏اند، تدوين شده است. نويسنده محترم با بهره‏گيري از منابع روايي و تاريخيِ دست اوّل اهل سنّت، درباره مطالب ذيل بحث کرده است.
1. مهدي موعودعليه السلام از ديدگاه شيعه،
2. وجود حضرت مهدي‏عليه السلام در منابع اوليّه اهل سنّت،
3. کتاب‏هايي که علماي اهل سنّت درباره حضرت مهدي‏عليه السلام به رشته تحرير در آورده‏اند،
4. اوصاف و شمايل حضرت مهدي‏عليه السلام،
5. افسانه سرداب و نام 120 تن از بزرگان اهل سنّت که مهدي‏عليه السلام را فرزند امام حسن عسکري‏عليه السلام مي‏دانند.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir