رهبري بر فراز قرون

نوع اصطلاح :
عنوان :
رهبري بر فراز قرون
کتاب «رهبري بر فراز قرون»(پژوهشي درباره امام مهدي‏) توسط سيد محمدباقر صدر تأليف و به وسيله عبدالجبّار شراره با تحقيق چاپ و منتشر شده است. اگرچه حجم آن به ظاهر کم است؛ ولي مطالب ارزنده‏اي در خود جاي داده است.
در اين کتاب به برخي پرسش‏هاي مربوط به حضرت مهدي‏عليه السلام به روش عقلي پاسخ داده شده است. محقق، در مقدمه‏اي طولاني، روش‏هاي پژوهش درباره حضرت مهدي‏عليه السلام را دو گونه دانسته است:
1. روش کساني که در وجود آن حضرت پيوسته در صدد شک اندازي و القاي شبهه بوده‏اند!
2. روش موافقان که از دو روش عقلي و نقلي پيروي مي‏کنند.
وي ضمن بيان فشردهِ ادلهِ استفاده کنندگان از روش‏هاي فوق، روش شهيد صدر را در اين اثر، دنبال کردن موضوع، به روش عقلي دانسته است. مؤلف در هشت گفتار، به پرسش‏هايي در باره وجود، طول عمر، شايستگي‏ها، ظهور و حکومت امام زمان‏عليه السلام پاسخ گفته است.
وي در خصوص طول عمر امام‏عليه السلام بر اين نظر است که اين امر امکان علمي، عملي، منطقي و فلسفي دارد. افزون بر آن با توجه به رسالت بزرگ مهدي موعودعليه السلام و پديده‏اي آن چنان بزرگ و غير مأنوس، ايجاد چنين پديده‏اي در روند هستي نسبت به خداوند، امري طبيعي است. چنان که معراج پيامبر در برابر رسالت بزرگ آن حضرت، کاري عادي بود.
به نظر نويسنده اساساً طولاني شدن عمر امام، نوعي اعجاز است. اصرار به رهبريِ شخصي خاصّ چون امام و چگونگي کمال يافتن شايستگي‏هاي رهبر منتظر و وجود خارجي امام؛ علت تأخير در ظهور، چگونگي تغيير سرنوشت بشريت به دست يک فرد و روش‏هايي که در روز موعود براي تغيير جهان صورت مي‏گيرد، پرسش‏هاي ديگري است که در اين اثر به آنها پاسخ داده شده است.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir