المحجة فيما نزل في القائم الحجة

نوع اصطلاح :
عنوان :
المحجة فيما نزل في القائم الحجة
کتاب المحجّة فيما نزل في القائم الحجّة نوشته سيد هاشم بحراني است. بحراني، فقيه، مفسر، محدث و صاحب نظر در علم رجال بوده است. [1] .
وي گذشته از مرتبه علمي، امر حسبيه را نيز بر عهده داشته است. در انجام فريضه امر به معروف و نهي از منکر و مبارزه با ستمگران و حاکمان ستم‏پيشه، هيچ گونه بيم و هراسي به خود راه نداده و عمر پر برکت خويش را در راه نشر علوم اهل بيت و خدمت به بندگان خدا به پايان برده است.
وي، در سال 1108 - 1107 در قريه «نعيم» درگذشت و در قريه «توبلي»، به خاک سپرده شد. بحراني از بزرگاني چون: سيد عبدالعظيم بن سيد عباس استرآبادي و شيخ فخرالدين بن طريحي النجفي (صاحب مجمع‏البحرين) بهره جسته است. [2] .
از وي نوشته‏هاي بسياري - از جمله کتاب المحجة فيما نزل في القائم الحجة - به جا مانده است.
موضوع مورد بحث اين اثر، آيات قرآني است که در روايات، به حضرت مهدي‏عليه السلام تفسير و تأويل شده است. اين آيات، به 120 عدد مي‏رسد که از سوره «بقره» آغاز و به سوره مبارکه «عصر» پايان مي‏پذيرد. مطالب کتاب به ترتيب سوره‏هاي قرآني تنظيم شده است.
نويسنده در مقدمه کتاب مي‏نويسد:
«در اين کتاب، آياتي گرد آمده که در روايات معصومين‏عليهم السلام به مهدي‏عليه السلام تفسير شده است و روايات مربوط به ديگر ائمه‏عليهم السلام را بايد در تفسير برهان جست.
روايات مورد استناد در تفسير و تأويل آيات قرآن، از مصادر آنها نقل شده است. اين کتاب توسط محمد منير ميلاني تحقيق و تعليق شده است.
محقق محترم، افزون بر آياتي که مؤلف گردآوري کرده، با پژوهش بسيار، به دوازده آيه از قرآن دست يافته که به گونه‏اي با امام عصرعليه السلام ارتباط دارد و آنها را به صورت استدراک در پايان کتاب، تحت عنوان «مستدرک المحجة» آورده است.
وي براي تصحيح کتاب به نسخه‏هاي خطي موجود در کتابخانه آيت‏اللّه مرعشي نجفي مراجعه و کتاب را، اصلاح کرده است.
از جمله کارهاي ارزشمند محقق، تطبيق احاديث با مصادر اصلي آن و نماياندن موارد اختلاف از نظر زيادي و نقص است. بعضي از روايات - که سند مشخصي نداشته - با جست و جو و تحقيق در منابع گوناگون، از مصادر ديگري آدرس داده است.
گفتني است که اين کتاب به زبان فارسي نيز ترجمه شده و با عنوان سيماي حضرت مهدي‏عليه السلام در قرآن براي عموم قابل استفاده است.

پی نوشتها:
[1] ريحانة الادب، ميرزا محمدعلي مدرس، ج 1، ص 233.
[2] ريحانة الادب، ميرزا محمدعلي مدرس، ج 1، ص 233.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir