معجم احاديث الامام المهدي

نوع اصطلاح :
عنوان :
معجم احاديث الامام المهدي
کتاب معجم احاديث الامام المهدي‏عليه السلام از سوي هيئت علمي مؤسسه معارف اسلامي قم - که مرکب از عده‏اي از افاضل و فرهيختگان است - با اشراف حجةالاسلام علي کوراني و تحت رياست آيةاللّه سيد عباس مهري جمع‏آوري شده و در سال 1412 ق در پنج جلد انتشار يافته است.
اين کتاب، تقريباً داراي دو هزار حديث در موضوعات مختلف و متنوع مربوط به امام زمان‏عليه السلام است. با نگاه به چهارصد منبع قديم و جديد، مطبوع و مخطوط و سنّي و شيعي گردآوري شده است. در مقدمه کوتاه کتاب شش مطلب يادآوري شده است:
1. ضرورت نگارش کتاب و توضيح آن
2. معرفي مجلدات کتاب
3. ضرورت استفاده از رايانه در علوم حديث
4. ميزان ارزش احاديث مهدويّت (که در ميان آنها صحيح و ضعيف وجود دارد و اين کتاب در مقام قضاوت نيست، بلکه تنها در پي جمع‏آوري است)
5. بيان تفاوت بين نسخه‏هاي کتب حديث و شکوه از دست بردن نااهلان در کتاب‏هاي حديث
6. روش استفاده از اين معجم
در مقدمه کتاب آمده است هزار جلد کتاب را بر چهل تن از پژوهشگران توزيع کرديم تا آنچه مربوط به امام مهدي‏عليه السلام است، استخراج کنند و حدود چهل هزار فيش تهيه شد. سپس با تنظيم و تبويب فيش‏ها نگارش کتاب آغاز گرديد.
نويسندگان محترم درباره هدف خود از تدوين کتاب گفته‏اند: «ما مي‏خواهيم کتابي پديد آوريم که هر بحث کننده در موضوع امام مهدي‏عليه السلام بي‏نياز از آن نبوده؛ ولي آن کتاب او را از هر کتاب ديگر بي‏نياز کند».
از امتيازات چشم‏گير کتاب اين است که نشان مي‏دهد: شيعه و اهل سنّت هر دو بر ظهور حضرت مهدي‏عليه السلام در آخِرُالزّمان توافق دارند و اختلاف اين دو مذهب، در دو چيز است:
1. شيعه حضرت مهدي‏عليه السلام را فرزند امام حسن عسکري‏عليه السلام و از نسل امام حسين‏عليه السلام مي‏دانند؛ ولي اهل سنّت حضرت مهدي‏عليه السلام را از نسل امام حسن مجتبي‏عليه السلام مي‏پندارند،
2. شيعه معتقد است: حضرت مهدي‏عليه السلام در سال 255 ق متولد شده و اکنون در حال غيبت به سر مي‏برد؛ ولي اهل سنّت مي‏گويند: آن حضرت هنوز متولد نشده است.
مطالعه معجم احاديث الامام المهدي‏عليه السلام مستندات اهل سنّت را نشان داده و پاسخ آن و نقاط ضعف استدلال آنها را روشن کرده است.
اين کتاب روايات بسياري در بيان اوصاف و نسب و شمايل حضرت مهدي‏عليه السلام نقل کرده که ديگر جايي براي شبهات اهل سنّت باقي نمي‏گذارد.
از ديگر ويژگي‏هاي اين کتاب، گستردگي و تنوّع موضوعات آن است. علاوه بر احاديث ائمه دوازده‏گانه‏عليهم السلام و احاديث لزوم شناخت امام زمان‏عليه السلام و...، روايات مقدمات و اَشْراطُ السَّاعَة، يأجوج و مأجوج، دابةالارض، رجعت و... نيز به صورت مفصل ذکر شده است. احاديث بيان کننده تاريخ آخِرُالزّمان و پيش از ظهور، شخصيت حضرت مهدي‏عليه السلام و شمايل آن حضرت، حرکت و کيفيت ظهور و... از مهم‏ترين موضوعات کتاب است.
شايد مهم‏ترين امتياز اين کتاب تتبع زياد و استخراج هر حديث از مصادر مختلف و متنوع است. [1].

پی نوشتها:
[1] عابدي، احمد، مقاله معرفي انتقادي کتاب معجم احاديث الامام المهدي‏عليه السلام، مشعل جاويد، صص 351 - 361.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir