مکيال المکارم في فوايد الدعاء للقائم

نوع اصطلاح :
عنوان :
مکيال المکارم في فوايد الدعاء للقائم
علامه متقي مرحوم حاج ميرزا محمدتقي موسوي اصفهاني، مشهور به «فقيه احمدآبادي» و «احمدآبادي» در سال 1301 ق در اصفهان تولّد يافت و عمر خود را در تهذيب نفس، فراگيري و نشر علوم آل محمدصلي الله عليه وآله سپري کرد. اگرچه عمر نسبتاً کوتاهي داشت، آثار علمي ارزنده‏اي از خود به يادگار گذاشت. که از جمله آنها کتاب مکيال المکارم في فوايد الدعاء للقائم است.
موسوي اصفهاني‏رحمه الله درسال 1348ق وفات يافت و در تخت فولاد اصفهان در جوار پدرش مدفون گرديد.
اگرچه عنوان کتاب، نشان مي‏دهد موضوع آن، بررسي فوايد دعا براي حضرت مهدي‏عليه السلام است، اما تنها بخش عمده کتاب به اين موضوع اختصاص دارد و نويسنده به بحث‏هاي ديگر در مورد حضرت مهدي‏عليه السلام نيز پرداخته است.
وي درباره انگيزه نگارش اين اثر نوشته است: «به نظرم آمد که کتاب مستقلي در اين موضوع (فوايد دعا براي امام زمان‏عليه السلام انتظار فرج، ابزار قرب به او و...) بنويسم. اما مشکلات روزگار مرا از اين کار بازداشت؛ تا اينکه در خواب حضرت مهدي‏عليه السلام را ديدم که به من فرمود: اين کتاب را بنويس و عربي هم بنويس و نام آن را مکيال المکارم في فوايد الدعاء للقائم بگذار. وقتي از خواب بيدار شدم تصميم به نگارش آن گرفتم که توفيق يارم نشد، تا اينکه در سال 1330 ق به مکه مشرف شدم و وبا در آنجا گسترش يافت.
با خداوند عهد کردم که اگر به سلامت بازگشتم، شروع به تصنيف اين کتاب کنم. به لطف خدا با سلامتي بازگشتم و تدوين آن را آغاز کردم».
نويسنده مطالب کتاب را در هشت باب به تعداد درهاي بهشت، تنظيم کرده است:
1. وجوب شناخت امام مهدي‏عليه السلام.
2. امام زمان ما حضرت مهدي‏عليه السلام است.
3. بخشي‏ازحقوق‏امام‏مهدي‏عليه السلام برما.
4. ويژگي‏هاي حضرت که مستوجب دعاي مردم در حق او است.
5. فوايد دعا براي فرج صاحب الزّمان‏عليه السلام.
6. اوقات و حالاتي که در آنها دعا براي حضرت و تعجيل فرج تأکيد شده است.
7. چگونگي دعا براي تعجيل فرج و پاره‏اي از دعاهاي مأثور.
8. در بقيه اموري که سبب قرب به حضرت مي‏شود و حضرت را خوشحال مي‏کند و نزد او پر ارزش است.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir