مهدي موعود

نوع اصطلاح :
عنوان :
مهدي موعود
اين کتاب ارزشمند ترجمه جلد سيزدهم کتاب بحارالانوار اثر گرانسنگ علامه مجلسي‏رحمه الله است که به وسيله دانشمند محترم علي دواني به فارسي برگردان شده است. اين اثر حاوي گزارش تفصيلي با محتواي تاريخي - حديثي در زندگاني حضرت مهدي‏عليه السلام است.
ترجمه فارسي کتاب با مقدمه و پاورقي‏هاي مبسوط مترجم همراه است. مقدّمه و اضافات مترجم با افزودن قصائد و قطعاتي چند از آثار ادب فارسي، نگارش يافته است. مترجم در جاي جاي کتاب در رد شبهات فرقه بهائيه و بابيه، نهايت سعي خويش را به کار برده است. اهم عناوين کتاب از اين قرار است:
1. عناوين مقدمه‏هاي کتاب: شرح کامل زندگاني علامه مجلسي‏رحمه الله و آثار و آراي او، مواضع شرق شناسان انگليسي و صوفيه نسبت به علامه مجلسي‏رحمه الله، فرقه‏هاي صوفيه شيعه و سني، نکوهش دانشمندان بزرگ شيعه از صوفيه، مهدويّت در اسلام و ديگر ملل و اديان، بهائي‏گري و منشأ پيدايش آن و کتاب‏هاي اين فرقه.
2. پاورقي‏ها شامل ده‏ها موضوع متنوع تاريخي، کلامي، حديثي، ملاحم، اشعار و مدايح است.
3. متن کتاب: تاريخ ولادت، نام و کنيه حضرت مهدي‏عليه السلام، آياتي که در روايات اهل بيت‏عليهم السلام به حضرت مهدي‏عليه السلام و ظهور آن حضرت تأويل شده است.
رواياتي که از طريق شيعه و سني از پيامبر اکرم‏صلي الله عليه وآله و ائمه معصومين‏عليهم السلام راجع به حضرت مهدي‏عليه السلام نقل شده است. همچنين اخباري که به وسيله کاهنان ذکر شده‏است، طرح بسياري‏ازمسائل کلامي به صورت‏پرسش‏وپاسخ،ارائه‏نظريات برخي ازعلماي‏بزرگ درموضوع مهدويّت، مقايسه شباهت‏هاي آن حضرت باپيامبر اسلام‏صلي الله عليه وآله وديگر پيامبران الهي، اخبار معمرين دنيا و تحليل غيبت طولاني‏آن حضرت، کرامات آن‏حضرت، نواب خاصّ ايشان، مدعيان دروغين نيابت، تشرف‏يافتگان محضرآن بزرگوار، انتظار فرج،نشانه‏هاي‏ظهور،شيوه حکومت‏داري حضرت مهدي‏عليه السلام، رويدادهاي زمان آن حضرت، رجعت، جانشينان حضرت و بالاخره وقايع بعد از آن حضرت و پايان تاريخ... تنها برخي از موضوعات مذکور در اين اثر ارزشمند است.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir