توقيع

نوع اصطلاح :
عنوان :
توقيع
«توقيع» به معناي امضا کردن نامه و فرمان و نشان کردن برنامه و منشور است. همچنين پاسخ‏هايي است که بزرگان و دولتمردان، زير سؤال‏ها و درخواست‏هاي کتبي که از ايشان مي‏شود، مي‏نويسند. [1] .
«توقيع نويسي» از زمان‏هاي دور، بين حاکمان و فرمانروايان رواج داشته، و موارد فراواني از توقيعات آنها در متون تاريخي ثبت و ضبط شده است.
در کتاب‏هاي روايي، فقهي و تاريخي شيعه نيز، توقيع به قسمتي از نوشته‏هاي ائمه اطهارعليهم السلام اطلاق شده است. البته عمده آنها - چه از لحاظ مقدار و حجم و چه از نظر تعداد - توقيعاتي است که از سوي قلب عالم امکان، حضرت صاحب الزّمان‏عليه السلام صادر گرديده است.
امروزه نيز وقتي سخن از «توقيع» به ميان مي‏آيد، ذهن به توقيعات حضرت مهدي‏عليه السلام منصرف مي‏گردد؛ اگرچه از ديگر امامان‏عليهم السلام نيز نوشته‏هايي تحت عنوان «توقيع» صادر شده است.

پی نوشت ها:
[1] علي اکبر دهخدا، لغت‏نامه، ج 5، ص 7145.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir