عقيقه

نوع اصطلاح :
عنوان :
عقيقه
واژه «عقيقه» در فرهنگ اسلامي به معناي کشتن گوسفند، گاو يا شتر و... پس از ولادت کودک است و اين کار از ديدگاه اسلام کاري پسنديده است. پيامبر گرامي اسلام‏صلي الله عليه وآله پس از گذشت هفت روز از ولادت دو فرزند گرانمايه‏اش حضرت حسن و حسين‏عليهما السلام اين کار را انجام داد و براي هر کدام يک قوچ، عقيقه کرد.
عقيقه، با اين بيان، کاري است که به جهت تقرّب به خدا و به منظور سلامت و طراوت کودک و تأمين حيات و آسايش او انجام مي‏گردد. در روايتي پيامبر اسلام فرمود: «هرکس در گرو عقيقه خويش است». [1] .
حضرت عسکري‏عليه السلام نيز پس از ولادت فرزند گرانمايه‏اش مهدي‏عليه السلام سيصد گوسفند به منظور سلامت و طراوت و امنيت کودک، در راه خدا عقيقه مي‏دهد و اين کودک در اين امر مستحب، از همه گذشتگان و آيندگان ممتاز مي‏گردد؛ چرا که تاريخ - جز آن گرامي - هيچ کودکي را نشان نمي‏دهد که پس از ولادتش سيصد مورد عقيقه داده شده باشد.
به هر حال، حضرت عسکري عليه السلام اين کار پسنديده را در راستاي تقرّب به خدا و نيز به منظور تضمين و تأمين طول عمر و زندگي پر مخاطره حضرت مهدي‏عليه السلام، انجام داد و هم بدين وسيله دوستداران و شيفتگان اهل بيت‏عليهم السلام را از ولادت آخرين امام نور و آخرين حجّت خدا آگاه ساخت. او تنها به اين شمار گسترده از عقيقه و قرباني بسنده نکرد؛ بلکه به «عثمان بن سعيد» دستور داد: ده هزار رطل نان و همين مقدار گوشت تهيه کند و آنها را ميان «بني هاشم» براي سلامتي آن کودک پر شکوه و اعلان ولادت او توزيع نمايد. [2] .

پی نوشت ها:
[1] بحارالانوار، ج 104، ص 126.
[2] کمال الدين و تمام النعمة، ج 2، ص 431.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir