مرجع تقليد

نوع اصطلاح :
عنوان :
مرجع تقليد
يکي از اموري که در دوران غيبت کبري اهميت ويژه‏اي دارد، تقليد از مجتهد جامع شرايط است.
علماي شيعه اماميّه مي‏گويند: عمل به تقليد به دلايل عقلي و نقلي لازم است. عقل دستور مي‏دهد که فرد نادان، از عالمي دانا راهنمايي بجويد و از او تقليد کند. دانشمندترين علماي هر ناحيه شيعه‏نشين، عنوان مرجع تقليد دارند و او محل مراجعه مقلدان خود است.
مرجع تقليد، مجتهدي است که قوانين اسلام را بر اساس «قرآن»، «سنت»، «اجماع» و «عقل» استنباط مي‏کند. سلسله مراجع بزرگ تقليد از رحلت چهارمين نايب ويژه (ابوالحسن علي بن محمد سمري) در سال 329 ه به بعد آغاز شد.
در اين سلسله نام محمدبن يعقوب کليني، محمدبن علي بن بابويه قمي و ابوجعفر محمدبن حسن طوسي تا امام خميني‏رحمه الله - که همه از مجتهدان شيعه و مراجع تقليد مي‏باشند - قابل ذکر است.
نجف اشرف از زمان شيخ طوسي‏رحمه الله مرکز علمي شيعه قرار گرفت و مجتهدان بزرگ بيشتر در آنجابه تحصيل علم پرداختند.
به نظر نمي‏رسد که نهاد مرجع تقليد، تا پيش از زمان شيخ محمدحسن اصفهاني نجفي (م 1266 ه .) جنبه مرکزيت عام يافته باشد.
جانشين بلا فصل او شيخ مرتضي انصاري (م 1281 ه) بزرگ‏ترين مجتهد زمان خود به شمار مي‏رفت. از آخرين مراجع تقليد که به رحمت ايزدي پيوسته و در زمان خود قبول عام داشتند، سيد ابوالحسن اصفهاني، حاج آقا حسين بروجردي (م1340ش) و سيد روح ا‏للَّه موسوي خميني (م1368 ش) را مي‏توان نام برد. [1] .

پی نوشت ها:
[1] ر.ک: فرهنگ فرق اسلامي، ص 286.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir