معمرين

نوع اصطلاح :
عنوان :
معمرين
«مُعمّرين» جمع معمّر به معناي دراز زي، انسان دراز عمر و کسي است که عمر دراز دارد. در منابع معتبر تاريخي، افراد فراواني معرفي شده‏اند که از عمر بسيار طولاني برخوردار بوده‏اند و روزگاران درازي زيسته‏اند و از آنان به عنوان «معمرين» ياد مي‏شود. [1] .
امام صادق‏عليه السلام برخي از اين افراد را اين گونه بر شمرده است:
يک. حضرت نوح (2500 سال زندگي کرد):
1. پيش از بعثت 850 سال؛
2. پس از بعثت ميان قوم خود 950 سال؛
3. پس از نزول از کشتي (که آب طوفان فرو کشيد و شهرسازي کرد و اولاد خود را در شهرها جا داد) 700 سال.
سپس ملک‏الموت آمد و او در آفتاب بود و عرض کرد: السَّلامُ عَلَيْکَ. جواب سلامش را داد و به او گفت: اي ملک الموت! براي چه آمده‏اي؟
- آمده‏ام جانت را بستانم.
- به من مهلت مي‏دهي از ميان آفتاب زير سايه بروم؟
- آري اين اندازه مهلت داري، نوح نقل مکان کرد و سپس گفت: اي ملک الموت! به درستي که آنچه از عمر من در دنيا گذشته، مثل همين يک لحظه است که از آفتاب به سايه آمدم. اکنون به دستوري که داري عمل کن. و جان او را گرفت.
دو. در روايتي ديگر آن حضرت فرمود: «عمرهاي قوم نوح سيصد سال بود».
سه. پيامبر اکرم‏صلي الله عليه وآله فرمود: «... سليمان بن داوود 712 سال زندگي کرد». [2] .
چهار. روايت شده است: «دجّال موجود است و در زمان پيامبر اکرم‏صلي الله عليه وآله نيز موجود بوده است و تا هنگام ظهور نيز زنده خواهد بود. در اين باره روايات اهل سنّت کمتر از شيعه نيست؛ حال چه استعبادي دارد که منکر طول عمر حضرت مهدي‏عليه السلام شده‏اند! خدا داند و اين در حالي است که دجّال دشمن خدا و مهدي‏عليه السلام دوست او است. [3] .
پنج. همچنين در روايات است که لقمان بن عاد، دراز عمرترين انسان بوده است. او 3500 سال زندگي کرده است. [4] .
درکتاب‏هاي مربوطه ازافراد فراواني که داراي طول عمر زياد بوده‏اند سخن به ميان آمده است. بنابراين هيچ گونه استعبادي ندارد که حضرت مهدي‏عليه السلام نيز داراي طول عمري غيرعادي باشد.
به علاوه روايات فراواني از معصومين‏عليهم السلام در دست است که وقتي شباهت حضرت مهدي‏عليه السلام به پيامبران گفته شده است يکي از اين شباهت‏ها، شباهت آن حضرت به نوح‏عليه السلام است.
سعيد بن جبير مي‏گويد از امام سجادعليه السلام شنيدم مي‏فرمود:
«در امام قائم روشي است از نوح که آن طول عمر است» البته اين بدان معنا نيست که عمر حضرت مهدي‏عليه السلام لزوماً به اندازه عمر نوح باشد. [5] .

پی نوشت ها:
[1] ر.ک: کتاب الغيبة، ص 113، روايت 86 به بعد.
[2] کمال‏الدين، ج 2، ص 202، باب 50.
[3] ر.ک: شيخ طوسي، کتاب الغيبة، ص 113، ح 86.
[4] ر.ک: همان، ص 114، ح 87.
[5] کمال‏الدين، ج 2، ص 202، باب 50.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir