غلام احمد خان

نوع اصطلاح :
عنوان :
غلام احمد خان
ميرزا غلام احمد خان قادياني (ت 1823م - م 1908 م.) موسس فرقه‏احمديه يا قاديانيه شمرده مي‏شود. وي اهل پنجاب پاکستان بود. پدرش از مخالفان سرسخت انگليس به شمار مي‏آمد و با زبان‏هاي فارسي اردو و عربي آشنايي داشت. غلام احمد در چهل سالگي ادعاي مهدويّت کرد و جمعي از مردم پنجاب را پيرامون خويش گرد آورد. او در اصول با اعتقادات اسلامي موافق بود؛ ولي به جمع مسيحيت و مهدويّت اعتقاد داشت و خود را مهدي موعود و مظهر عيسي و حضرت محمدصلي الله عليه وآله مي‏دانست! در نظر غلام احمد، حضرت عيسي‏عليه السلام پس از خاک سپاري از گور برون آمد و در کشمير اقامت گزيد و در 120 سالگي در شهر سرينگر وفات يافت.
غلام احمد خان جهاد با شمير را حتي عليه دشمنان اسلام حرام مي‏دانست و مسالمت و صلح را شعار خود مي‏شمرد. بدين سبب طرفدار دولت بريتانيا گرديد و به تدريج پيروانش در لاهور، ايالت پنجاب و ربوه فزوني يافتند. آن‏ها بيمارستان و مدرسه‏هاي بسيار پديد آوردند و با کارهاي چنيني، شمار طرفداران خويش را فزوني بخشيدند! پس از مرگ غلام احمد خان، پيروانش به تدريج به فرقه‏هاي گوناگون تقسيم شدند. [1] .

پی نوشت ها:
[1] مدعيان مهدويّت، ص 75، ملحقات ملل و نحل شهرستاني، آخر جلد دوم.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir