پيراهن حضرت مهدي‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
پيراهن حضرت مهدي‏
در روايات فراواني گفته شده برخي از ميراث پيامبر اکرم‏صلي الله عليه وآله و ائمه اطهارعليهم السلام نزد حضرت مهدي‏عليه السلام است. از جمله آنها پيراهن پيامبرصلي الله عليه وآله است:
يعقوب بن شعيب از امام صادق‏عليه السلام روايت کرده که آن حضرت فرمود:
«آيا پيراهن قائم را که با [بر تن داشتن] آن قيام کند، نشانت ندهم؟ عرض کردم: چرا... پس [آن حضرت] جعبه‏اي را خواست و آن را گشود و از آن پيراهن کرباسي را بيرون آورد. آن را باز کرد (يا روي زمين پهن کرد). ناگاه ديدم در آستين چپ آن، خون مشاهده مي‏شود (خون آلود است). سپس فرمود: اين پيراهن رسول خداصلي الله عليه وآله است؛ روزي که دندان‏هاي پيشين آن حضرت ضربه ديد، آن را بر تن داشت و قائم در اين پيراهن قيام خواهد کرد. [راوي گويد:] من آن خون را بوسيدم و بر روي خويش نهادم (به صورت خود ماليدم). سپس امام صادق‏عليه السلام آن را در هم پيچيد و برداشت». [1] .
همچنين ابوبصير از حضرت صادق‏عليه السلام چنين نقل کرده است: «...يَکُونُ عَلَيهِ قَمِيصُ رَسُولِ اللهِ‏صلي الله عليه وآله الَّذِي عَلَيْهِ يَومَ اُحُدٍ...» [2] ؛ «... پيراهن رسول خداصلي الله عليه وآله که در روز احد به تن داشت، بر تن او است...».
البته در برخي روايات نيز لباس حضرت مهدي‏عليه السلام همان لباس حضرت علي‏عليه السلام بيان شده است.
حماد بن عثمان مي‏گويد: در خدمت امام صادق‏عليه السلام بودم که مردي به آن حضرت عرض کرد: خداوند به صلاحت دارد! شما فرموديد که علي بن ابيطالب‏عليه السلام لباس خشن به تن مي‏کرد؛ پيراهن چهار درهمي مي‏پوشيد و امثال اين‏ها، در حالي که مي‏بينم شما خود جامه‏اي نيکو پوشيده‏ايد!
حماد مي‏گويد: حضرت به او فرمود: «علي بن ابيطالب‏عليه السلام آن لباس‏ها را در زماني مي‏پوشيد که عيب نبود. اگر چنان لباس‏هايي را امروز مي‏پوشيد موجب شهرت او مي‏شد.
امام صادق‏عليه السلام در اين باره فرموده است:
«فَخَيرُ لِباسِ کُلِّ زَمانٍ لِباسُ اَهْلِهِ غَيرَ اَنَّ قائِمَنا اَهلَ البَيْتِ اِذَا قَامَ لَبِسَ ثِيابَ عَليٍّ وَسَارَ بِسيرةِ عَليّ‏عليه السلام» [3] ؛ «پس بهترين لباس هر زماني، لباس اهل آن زمان است؛ ولي هنگامي که قائم ما اهل بيت قيام کرد، لباس علي‏عليه السلام را بر تن کرده و به روش آن حضرت عمل خواهد کرد».

پی نوشت ها:
[1] الغيبة، ص 243، ح 42.
[2] همان، ص 307، باب 19، ح 2.
[3] الکافي، ج 1، ص 411، ح 4.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir