سفط

نوع اصطلاح :
عنوان :
سفط
«سَفَط» در لغت يعني: جامه دان که به شکل جوال يا مانند کدوي خشک ميان تهي باشد، سبد جامه. («لغت نامه ي دهخدا»، ج 8، چاپ جديد، ص 12052)
در حديث طولاني مفضّل است که، امام صادق عليه السلام فرمود:
«تَرَکِه ي جميع پيغمبران، حتّي عصاي آدم عليه السلام و آلت نجاري نوح عليه السلام و ترکه هود عليه السلام و صالح عليه السلام و مجموعه ي ابراهيم عليه السلام و صاع يوسف عليه السلام و مکيال شعيب عليه السلام و آينده ي او و عصاي موسي عليه السلام و تابوتي که در اوست، بقيّه ي آنچه ماند از آل موسي عليه السلام و آل هارون که ملائکه بر مي دارند و زره داوود عليه السلام و انگشتري سليمان عليه السلام و تاج او و رحل عيسي عليه السلام و ميراث جميع پيغمبران و مرسلان در يک «سَفَط» است.»
«علاوه بر اينها عصا، انگشتر، بُرد، زره، عمّامه، اسب، ناقه، استر، الاغ و شتر سواري رسول خدا صلي الله عليه و آله و سلّم و مصحف اميرالمؤمنين عليه السلام هم در اين «سَفَط» قرار دارد». («نجم الثّاقب»، باب دوّم، ص 25)
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir