شريد

نوع اصطلاح :
عنوان :
شريد
يکي از القاب حضرت مهدي‏عليه السلام «شَريد»، به معناي آواره است. از اين جهت که آن حضرت در دوران غيبت، منزلي معيّن و خاصّ ندارد، به اين لقب خوانده شده است.
اصبغ بن نباته گويد: از اميرالمؤمنين‏عليه السلام شنيدم که مي‏فرمود: «صاحب اين امر، شريد (آواره)، طريد (رانده)، فريد (تک) و وحيد (تنها) است». [1] .

پی نوشت ها:
[1] کمال‏الدين، ج 1، باب 26، ح 13.صاحب الامر
يکي از لقب‏هاي حضرت مهدي‏عليه السلام «صاحب الامر» است. امام صادق‏عليه السلام درباره اتفاقات هنگام ظهور مي‏فرمايد: «... يَومَئذٍ مَنْ کانَ بِالمَدينةِ مِنْ وُلدِ عَليّ‏عليه السلام اِلَي مَکَّةَ فَيَلحَقُونَ بِصاحِبِ الاَمرِ وَيُقْبِلُ صاحبُ الاَمرِ نَحوَ العِراقِ...» [1] ؛ «... در اين زمان هر کس از فرزندان علي‏عليه السلام که در مدينه است، به مکه مي‏گريزد و به صاحب امر مي‏پيوندد و صاحب امر به سوي عراق روي مي‏آورد...».
اگرچه بقيه ائمه‏عليهم السلام نيز صاحب امر امامت بوده‏اند؛ ولي به خاطر عظمت امر امامت وقيام‏آن حضرت، اين لقب درباره حضرت مهدي‏عليه السلام متداول‏تر است.
ريّان بن صلت گويد: «به امام رضاعليه السلام گفتم: آياشماصاحب‏الامر هستيد؟ فرمود:
«اَنَا صاحِبُ هذَا الأمْرِ وَلکِنّي لَسْتُ بِالَّذي اَمْلَأَها عَدْلاً کَما مُلِئَتْ جَوراً، وَکَيْفَ اَکُونُ ذلِکَ عَلي ما تَري مِنْ ضَعْفِ بَدَني، وَاِنَّ القائِمَ هُوَ الَّذي اِذا خَرَجَ کانَ في سِنِّ الشُّيُوخِ وَمَنْظَرِ الشَّبابِ...» [2] ؛ «من صاحب الامر هستم، امّا آن کسي که زمين را از عدل آکنده سازد، همچنان که پر از جور شده باشد و چگونه او باشم در حالي که ضعف بدن مرا مي‏بيني، و قائم کسي است که در سن پيران و منظر جوانان قيام کند...».
البته آنچه بيشتر در روايات آمده «صاحبُ هذا الامر» است؛ ولي رفته رفته اين ترکيب در زبان مردم به «صاحب الامر» تبديل شده و به عنوان يکي از القاب آن حضرت قرار گرفته است.

پی نوشت ها:
[1] الغيبة، ص 270، باب 14، ح 43.
[2] کمال‏الدين، ج 2، باب 35، ح 8.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir