نهج البلاغه و قائم

نوع اصطلاح :
عنوان :
نهج البلاغه و قائم
از آنجا که کتاب «نهج البلاغه» حاوي سخنان برگزيده امام امير المؤمنين عليه السّلام و بيانگر اسلام راستين و برگردان شيوائي از قرآن کريم است، اين سؤال مطرح مي شود که:
موضوع مهدويّت در اسلام به طور کلّي و انطباق آن با امام دوازدهم شيعه «حجّة بن الحسن العسکري عليه السّلام» از نظر اين کتاب چگونه و تا چه حد از واقعيّت برخوردار و قابل قبول است؟
مسأله مهدويّت امام دوازدهم (عج) و ظهور آن حضرت در آخر الزّمان در کتاب «نهج البلاغه» از دو نظر قابل بررسي و داراي زمينه براي مطالعه و تحقيق است:
نخست از ديدگاه مَلاحِم و پيشگوئيهاي امام که قسمتي (امثال روي کار آمدن بني اميّه، حکومت حجّاج بن يوسف، سقوط بني اميّه، افتادن زمام امور به دست بني العبّاس، قيام زنج در بصره، فتنه مغول و...) در گذشته به وقوع پيوسته است و قسمت ديگر مربوط به آينده جهان است از قبيل ظهور مهدي (عج) و قيام جهاني آن بزرگوار که به خواست خدا در آينده به وقوع خواهد پيوست.
اکنون تنها به ذکر شماره خطبه هائي (شماره خطبه بر اساس نهج البلاغه چاپ «صبحي صالح» تنظيم شده است.) که حضرت در آن به مهدويّت اشاره فرموده اند اکتفاء کرده و تفصيل آنها به کتب ديگر واگذار مي شود. (به عنوان نمونه به کتاب «مهدي منتظر در نهج البلاغه» تأليف «مهدي فقيه ايماني» مراجعه شود.)
خطبه 100- وَ خَلَّفَ فينا رَايَةَ الْحَقَّ...
خطبه 138- يَعْطِفُ الْهَوي عَلَي الْهُدَي...
خطبه 150-... يا قَوْمِ هَذا إبّانُ وُرودٍ کُلَّ مَوعُودٍ...
خطبه 182- قَدْ لَبِسَ لِلْحِکْمَة جُنّتَها...
خطبه 187- ألا بِأبي وَأُمي هُمْ عِدّةٍ أسماؤهم في ألسّماءِ مَعْرُوفةٌ...
خطبه 195- إلْزَموا الارضَ، وَ اصْبِروا عَلَي الْبَلاءِ...
حکمت 147- أللهمّ بَلي لا تََخْلوا الْأرضِ مِنْ قائِمٍ لِلّهِ بِحُجَّةٍ،...
حکمت 259- لَتَعْطِفَنَّ الدُّنيا عَلَينا...
حديث يک- فَإذَا کَانَ ذَلِکَ ضَرَبَ يَعّسوبَ الدّينَ بذَنبِهِ...
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir