ظهور

نوع اصطلاح :
عنوان :
ظهور
يکي از اصطلاحات بسيار رايج در فرهنگ مهدويّت واژه «ظهور» است. اين کلمه از نظر لغت به معناي آشکار شدن چيز پنهان است. [1] .
نکته مهم در ظهور مسبوق بودن آن به غيبت است. اما در اصطلاح مهدويّت مقصود، ظاهر شدن حضرت مهدي‏عليه السلام پس از پنهان زيستن طولاني، جهت قيام و بر پايي حکومت عدل جهاني است.
دوران ظهور را مي‏توان به مراحل ذيل تقسيم کرد:
مرحله نخست ظهور و آشکار شدن که تنها در اراده و علم الهي است.
مرحله بعد قيام و نهضت به امر الهي و خروج بر ستمگران و مبارزه با دشمنان است.
و مرحله پاياني، مرحله تثبيت و حکومت جهاني است.
يک . روايات مرحله نخست:
1 . زراره مي‏گويد از امام باقرعليه السلام شنيدم که فرمود: «همانا براي قائم غيبتي است قبل از ظهورش...». [2] .
2 . امام صادق‏عليه السلام نيز درباره ظهور آن حضرت فرمود: «پس چون خداوند اراده فرمود امر او [حضرت مهدي‏عليه السلام] را ظاهر سازد، به قلب او الهام نمايد، پس ظاهر مي‏شود و آن گاه به امر الهي قيام مي‏کند». [3] .
گفتني است که مرحله قيام متأخر بر مرحله ظهور است؛ به اين بيان که ابتدا ظهور حاصل مي‏شود و پس از آن با جمع شدن ياران حضرت و آماده شدن ديگر شرايط، آن حضرت قيام مي‏فرمايد.
دو . روايات قيام آن حضرت:
1 . امام سجادعليه السلام فرمود: «اِذا قَامَ قائِمُنا اَذْهَبَ اللَّهُ عَزَّوَجَلَّ عَنْ شِيعَتِنا العاهَةَ وَ...» [4] ؛ «در آن هنگام که قائم ما قيام کند، خداوند ترس را از دل شيعيان ما بردارد و...».
2. امام صادق‏عليه السلام نيز فرمود: «قائم در حالي قيام خواهد کرد که بيعت احدي بر گردن او نيست». [5] .
آنچه گفته شد، بدين معنا نيست که تمام رواياتي که از کلمه قيام و مشتقات آن استفاده کرده، دقيقاً ناظر به مرحله قيام است؛ بلکه در مواردي قيام بر مرحله ظهور حضرت مهدي‏عليه السلام نيز تطبيق شده است. اما عمدتاً رواياتي که قيام و مشتقات آن را در بر گرفته، سخن از مرحله‏اي پس از آغاز ظهور دارد.
3 . از رسول گرامي اسلام‏صلي الله عليه وآله روايت شده است: «هرگز رستاخيز به پا نگردد، مگر اينکه قبل از آن قائم براي حق از خاندان ما قيام کند». [6] .
4 . امام باقرعليه السلام فرمود: «اِذا قَامَ قائِمُنا وَضَعَ اللّهُ يَدَهُ عَلَي رُوُوسِ العِبادِ فَجَمَعَ بِهَا عُقُولَهُم وَ...» [7] ؛ «هنگامي که قائم ما قيام کند، خداوند دستش را بر سر بندگان گذاشته، انديشه‏هاي ايشان جمع مي‏گردد».
شايد بتوان اختلاف روايات زمان ظهور را نيز با اين بيان رفع نمود؛ به اين بيان که برخي روايات ناظر به زمان ظهور و برخي ديگر ناظر به زمان قيام باشد. (وقت ظهور)
گفتني است در پاره‏اي از روايات، از ظهور و قيام حضرت مهدي‏عليه السلام با عنوان «خروج» ياد شده است.
از امام صادق‏عليه السلام نقل شده است که فرمود: «خروج قائم محتوم است». [8] ([ اَشْراطُ السَّاعَة)
آن حضرت همچنين فرمود: «دنيا به پايان نرسد تا اينکه مردي از خاندان من خروج کند که به حکومت آل داوود حکم نمايد...». [9] .


پی نوشت ها:
[1] خليل بن احمد، العين، ج 4، ص 37.
[2] علل الشرايع، ج 1، ص 246، ح 9؛ کتاب الغيبة، ص 332، ح 274.
[3] الغيبة، ص 187، ح 40.
[4] کتاب الخصال، ج 2، ص 541، ح 14.
[5] الغيبة، ص 191، ح 45.
[6] عيون اخبارالرضا، ج 2، ص 59، ح 230.
[7] الکافي، ج 1، ص 25، ح 21.
[8] کتاب الغيبة، ص 454، ح 461.
[9] الکافي، ج 1، ص 397، ح 2.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir