توقيعات ائمه

نوع اصطلاح :
عنوان :
توقيعات ائمه
توقيعات فراواني از سوي امامان صادر شده است که براي نمونه به برخي از توقيعات ائمه اطهار عليهم السلام قبل از حضرت مهدي‏عليه السلام اشاره مي‏کنيم:
1) امام موسي بن جعفر
در کتاب کشف الغمة آمده است: «وشاء از حسن بن علي نقل مي‏کند: من همراه دايي خودم اسماعيل بن الياس، به قصد مناسک حج حرکت کرديم؛ پس او نامه‏اي به سوي [امام] موسي بن جعفرعليه السلام به اين مضمون نوشت: من داراي دختراني هستم، در حالي که هيچ فرزند پسر ندارم. از آنجايي که مردان ما نيز کشته شده‏اند؛ دعا کنيد همسرم که آبستن است، پسر بياورد و خودتان نيز نام او را معيّن فرماييد. پس توقيعي وارد شد که: «قَدْ قَضَي اللّهُ حَاجَتکَ فَسَمِّهِ مُحَمَّداً» [1] ؛ «خداوند حاجتت را برآورده ساخت، او را محمد بنام». چون ما به کوفه رسيديم، فرزند پسري به دنيا آمده بود».

2) حضرت هادي‏
مرحوم کليني با ذکر سند از ايوب بن نوح نقل مي‏کند: «وي به ابوالحسن‏عليه السلام نوشت: آيا خداي عزوجل به هر چيزي - پيش از آنکه آنها را بيافريند و پديد آورد - آگاه بود يا آنکه نمي‏دانست تا آنها را اراده کرد و علم پيدا نمود به مخلوق هنگامي که خلق کرد و به موجود هنگامي که موجود کرد؟ پس آن حضرت به خط خود مرقوم فرمود: خدا هميشه پيش از خلقت اشياء به آنها علم دارد؛ مانند علم داشتنش به آنها بعد از خلق‏شان». [2] .

3) امام عسکري‏
سهل گويد: «در سال 255 به حضرت عسکري‏عليه السلام نوشتم: اصحاب ما شيعيان در توحيد اختلاف دارند؛ برخي گويند: او (خدا) جسم است و بعضي گويند: او صورت است. اگر صلاح بدانيد به چاکر خود لطف کنيد و به من بياموزيد آنچه را که بر آن بايد عمل کنيم و از آن تجاوز نکنم.
حضرت به خط خود مرقوم فرمود: از توحيد پرسيدي، در صورتي که از شما بر کنار است (وظيفه شما نيست)! خدا يگانه و يکتا است. نزاده و زاده نشده است. چيزي همتاي او نيست. او خالق است و مخلوق نيست. خداي - تبارک و تعالي - هر چه خواهد از جسم و غير جسم بيافريند و خودش جسم نيست. آنچه خواهد صورتگري کند و خودش صورت نيست. سپاسش بزرگ است و نام‏هايش مقدس‏تر از آنکه برايش مانندي جز خود او باشد. چيزي مانندش نيست و او شنوا و بينا است». [3] .

پی نوشت ها:
[1] کشف‏الغمه، ج 3، ص 36.
[2] الکافي، ج 1، ص 145، ح 4.
[3] الکافي، ج 1، ص 138، ح 10.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir