مدعيان دروغين نيابت

نوع اصطلاح :
عنوان :
مدعيان دروغين نيابت
امام هادي‏عليه السلام و امام حسن عسکري‏عليه السلام، به جهت شرايط خاصّ اجتماعي، کمتر در مجامع عمومي حضور مي‏يافتند و در زمان حيات خود، نمايندگاني انتخاب کرده بودند تا مردم بيشتر اوقات به واسطه آنان، با اين دو امام بزرگوار ارتباط برقرار کنند و مسائل شرعي و حوايج اجتماعي و مشکلات زندگاني خود را مطرح سازند.
مردم تقريباً در آن زمان به اين روش عادت کرده بودند. علت اساسي پيش گرفتن چنين روشي، زمينه‏سازي براي دوران غيبت صغري بود که بايد مردم بدون ارتباط مستقيم با امام خويش، زندگي کنند و مشکلات خود را از طريق نمايندگان مطرح سازند.
بعد از شهادت امام حسن عسکري‏عليه السلام و آغاز غيبت صغري (260 ه .ق)، ارتباط مستقيم مردم با امام خويش قطع گرديد. «نواب خاصّ» به ترتيبي که بيان خواهد شد، (نواب خاصّ) کار و فعاليت خود را آغاز نمودند و به صورت پنهاني، تلاش‏هاي خود را براي اثبات وجود امام زمان‏عليه السلام براي خواص و رفع شک و ترديد از قلوب آنان و راهنمايي مردم به سوي امام و اخذ وجوهات شرعي و موقوفات و هبه‏هاي شخصي به امام‏عليه السلام ادامه دادند. از تفرقه شيعيان جلوگيري کرده و رهبري و هدايت عمومي دوستداران اهل‏بيت‏عليهم السلام را به دست گرفتند. شيعيان کم‏کم با اين شيوه انس گرفته و کارهاي خود را از طريق «نوّاب» انجام دادند و از سراسر سرزمين‏هاي اسلامي اشخاص و اموال به سوي آنها سرازير گرديد.
در اين ميان برخي از افراد ضعيف الايمان و کج انديش - که زمينه انحراف از قبل در آنان وجود داشت - پيدا شده و مدعي دروغين نيابت صاحب الامرعليه السلام شدند. سرچشمه ادعاي دروغين اين افراد در سه چيز خلاصه مي‏شود:
1. ضعف ايمان و زمينه انحراف
2. طمع کردن به اموالي که از سراسر بلاد اسلامي به سوي «نواب» سرازير مي‏شد؛ آنان مي‏خواستند با ادعاي نيابت، اين اموال را به سوي خود جلب نموده و بدون مجوز شرعي در آن تصرف کنند و به خوش‏گذراني بپردازند.
3. رسيدن به شهرت و رياست در جامعه؛ آنان دوست داشتند بر عموم شيعيان رياست کنند و امر و نهي از سوي آنان صادر گردد. [1] .

پی نوشت ها:
[1] تاريخ الغيبة الصغري، ص 490.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir