فضايل منتظران

نوع اصطلاح :
عنوان :
فضايل منتظران
اگر شخصي در عصر غيبت به وظايف ياد شده عمل کند، داراي برتري‏هايي خواهد بود که تعدادي از آنها از نگاهِ روايات چنين است:
1. منتظران راستين، بسان حاضران در خيمه آن حضرت هنگام ظهور خواهندبود؛ چنانکه امام صادق‏عليه السلام فرمود: «مَنْ‏مَاتَ مِنْکُمُ‏عَلي هَذاالْاَمْرِ مُنتَظِراًکانَ کَمَنْ هُوَ فِي‏الفُسْطَاطِالَّذِي لِلْقائم‏عليه السلام». [1] .
2. ثواب انتظار همانند پاداش نماز و روزه است.
امام باقرعليه السلام مي‏فرمايد: «وَاعْلَمُوا اَنَّ المُنتَظِرَ لِهذا الاَمْرِ لَهُ مِثْلُ اَجْرِ الصَّائِمِ القائِمِ...» [2] ؛ «آگاه باشيد که پاداش منتظر اين امر بسان پاداش روزه دار شب زنده‏دار است».
3. گرامي‏ترين امت و رفيق پيامبرصلي الله عليه وآله است.
خودآن‏حضرت‏عليه السلام فرمود:«...اُولئِکَ رُفَقائي وَاکْرَمُ اُمَّتي عَلَيَّ» [3] ؛ «ايشان همراهان من و گرامي‏ترين امت من بر من هستند».
4. بسان مجاهدان در راه خدا در رکاب حضرت رسول‏صلي الله عليه وآله است. [4] .
5. پاداش او برابر با هزار شهيد از شهداي صدر اسلام است.
امام سجادعليه السلام فرمود: «مَن ثَبَتَ عَلي مُوالاتِنا فِي غَيْبَةِ قائِمِنا اَعْطاهُ اللَّهُ عَزَّوَجَلَّ اَجْرَ اَلْفَ شَهيدٍ مِنْ شُهَداءِ بَدْرٍ وَاُحُدٍ»؛ [5] «کسي که در غيبت قائم ما بر موالات ما پايدار باشد، خداي تعالي اجر هزار شهيد از شهداي بدر و احد به وي عطا فرمايد».
توجه به اين نکته نيز لازم است که تنها انسان‏ها نيستند که منتظر ظهور و قيام حضرت مهدي‏عليه السلام هستند؛ بلکه تمامي موجودات و نظام هستي در انتظار برپايي حاکميت عدل و قسط به سر مي‏برند؛ زيرا تنها در آن جامعه نظام آفرينش دقيقاً طبق خواست الهي و به دور از هر گونه ظلم و تعدي، اداره خواهد شد. گروهي از اين منتظران - که در روايات به آنها تصريح شده است - فرشتگاني‏اند که براي ياري امام حسين‏عليه السلام در روز عاشورا به زمين آمدند و خداوند به آنان امر فرمود تا هنگام قيام حضرت مهدي‏عليه السلام بمانند و آن حضرت را ياري کنند. امام صادق‏عليه السلام اين انتظار را اين گونه بيان فرموده است: «فَهُمْ عِندَ قَبرِهِ شُعْثٌ غُبْرٌ يَبْکُونَ اِلي يَومِ القِيامَةِ وَهُمْ يَنتَظِرُونَ خُرُوجَ القائِمِ‏عليه السلام»؛ [6] «و آنان نزد قبر او پريشان و گردآلود تا روز رستاخيز گريانند و ايشان در انتظار خروج قائم به سر مي‏برند».
در برخي روايات نيز گفته شده است: ساکنان زمين و آسمان از قيام و حکومت آن حضرت راضي مي‏شوند و اين رضايت بيانگر انتظار ايشان از برپايي آن حکومت است.

پی نوشت ها:
[1] ر.ک: الکافي، ج 5، ص 22، ح 2؛ کمال‏الدين، ج 2، ص 357؛ الغيبة، ص 200، ح 15.
[2] الکافي، ج 2، ص 222، ح 4.
[3] کمال‏الدين، ج 1، ص 286، ح 3.
[4] عيون اخبار الرضاعليه السلام، ج 1، ص 36 و68؛ کمال‏الدين، ج 1، ص 317، ح 3؛ ر.ک: الکافي، ج 1، ص 371، ح 2.
[5] کمال‏الدين، ج 1، ص 323، ح 6.
[6] الغيبة، ص 309، ح 4.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir