نشانه‏ هاي ظهور

نوع اصطلاح :
عنوان :
نشانه‏ هاي ظهور
«نشانه‏هاي ظهور» عبارت است از آن دسته از رخدادها که بر اساس پيش‏بيني معصومين‏عليهم السلام، قبل و يا در آستانه ظهور حضرت مهدي‏عليه السلام پديد مي‏آيد و تحقّق هر يک از آن نشانه‏ها نويدي از نزديک‏تر شدن آن قيام جهاني است؛ به گونه‏اي که با تحقق مجموعه رخدادهاي پيشگويي شده و به دنبال آخرين نشانه ظهور، حضرت مهدي‏عليه السلام قيام خواهد کرد.
از آنجايي که در منابع ديني، قيام حضرت مهدي‏عليه السلام، به عنوان يکي از نشانه‏هاي برپايي قيامت شمرده شده است؛ پاره‏اي از نشانه‏هاي ظهور به عنوان نشانه‏هاي قيامت نيز شمرده مي‏شود. (اشراط الساعة)
امام علي‏عليه السلام در اين باره فرموده است: «پيامبر گرامي اسلام‏صلي الله عليه وآله فرمود: به ناگزير ده چيز قبل از برپايي قيامت خواهد بود: سفياني، دجّال، دود، دابه، خروج قائم‏عليه السلام، طلوع خورشيد از مغرب خود، نزول حضرت عيسي‏عليه السلام، فرو رفتن در مشرق و فرو رفتن در جزيرة العرب و آتشي که از قعر عدن بيرون خواهد آمد تا مردم را به سوي محشر سوق دهد.». [1] .

شمار نشانه‏ها:
در منابع ديني انبوهي از رخدادهاي طبيعي و غيرطبيعي و دگرگوني‏هاي سياسي - اجتماعي، به عنوان نشانه‏هاي ظهور ياد شده است. روشن است که درجه اعتبار و درستي همه اين نشانه‏ها يکسان نيست. برخي در منابع معتبر آمده و از جهت سند و دلالت استوار است. بعضي نيز در کتاب‏هاي غيرمعتبر و به وسيله افراد غير موثق ياد شده است. برخي از اين نشانه‏ها، تنها نشانه ظهور است و بعضي هم نشانه ظهور و هم نشانه برپايي قيامت مي‏باشد. برخي نشانه‏ها، کلي و محوري است و بعضي بيانگر مسائل ريز و جزئي است که گاه، همه آنها را مي‏توان در عنوان واحدي گرد آورد.
بنابراين به طور قطع نمي‏توان مشخص کرد که نشانه‏هاي ظهور چه مقدار است؟ فرض که چنين کاري ممکن باشد، اهميتي ندارد. مهم اين است که فراواني روايات، به ما اطمينان مي‏دهد که در آستانه ظهور مهدي موعودعليه السلام، حوادثي رخ خواهد داد که برخي چشمگير و فراگير و بعضي نه چندان مهم و قابل توجه است.
البته برخي از روايات با عناوين مختلف، به تعدادي از نشانه‏ها اشاره کرده است.

پی نوشت ها:
[1] کتاب الغيبة، ص 436، ح 426.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir