ياران حضرت مهدي‏ (خاص)

نوع اصطلاح :
عنوان :
ياران حضرت مهدي‏ (خاص)
ياران حضرت مهدي‏عليه السلام 313 نفرند. احاديث فراواني در ستايش اين گروه ممتاز وارد شده و در قرآن کريم آياتي است که تأويل به آنان شده است:
1. از امام باقرعليه السلام و صادق‏عليه السلام در تأويل سخن خداي متعال «وَلَئِنْ اَخَّرْنا عَنهُم العَذابَ اِلي اُمَّةٍ مَعدُودَةٍ...» [1] .
روايت شده است: «مراد از امت معدود ياران مهدي در آخرالزمانند؛ 313 نفر به تعداد افراد جنگ بدر. آنان در ساعتي جمع شوند؛ مانند ابرهايي که در پاييز جمع مي‏شوند». [2] .
2. از امام صادق‏عليه السلام درباره اين سخن خداي تعالي «فَاستَبِقُوا الخَيرات، اَينَما تکونوا يأت بکم اللّه جميعاً» [3] روايت شده است: «يَعنِي اَصحَابَ القائِمِ الثَّلاثَمِائَةِ وَالبِضْعَةَ عَشَرَ رَجُلاً قالَ وَهُمْ وَاللَّهِ الاُمَّةُ الْمَعْدُودَةُ قَالَ يَجْتَمِعُونَ وَاللّهِ فِي سَاعَةٍ وَاحِدَةٍ قَزَعٌ کَقَزَعِ الْخَريفِ»؛ «مقصود سيصد و اندي يار قائم است، و آنان - واللّه - امت معدوده‏اند. در يک ساعت جمع مي‏شوند؛ همان گونه که ابرها در پاييز جمع مي‏شوند». [4] .
3. امام صادق‏عليه السلام در وصف ياران خاصّ حضرت مهدي‏عليه السلام فرمود: «مرداني که گويي قلب‏هايشان مانند پاره‏هاي آهن است. هيچ چيز نتواند دل‏هاي آنان را نسبت به ذات خداوند گرفتار شک سازد. سخت‏تر از سنگ هستند. اگر بر کوه‏ها حمله کنند، آنها را از هم خواهند پاشيد... گويي که بر اسبان خود، مانند عقاب هستند. بر زين اسب امام دست مي‏کشند و از اين کار برکت طلب مي‏کنند. گِرد امام خويش گرديده، در جنگ‏ها جان خود را سپر او مي‏سازند و هر چه را بخواهد برايش انجام مي‏دهند.
مرداني که شب‏ها نمي‏خوابند؛ در نمازشان همهمه‏اي چون صداي زنبور عسل دارند. شب‏ها بر پاي خويش ايستاده و صبح بر مرکب‏هاي خود سوارند. پارسايان شب‏اند و شيران روز. اطاعت آنان در برابر امام‏شان، از اطاعت کنيز براي آقايش زيادتر است.
مانند چراغ‏ها هستند... گويي که دل‏هاي‏شان قنديل است. از ترس خدا بيمناک و خواهان شهادت‏اند. تمنايشان شهيد شدن در راه خدا است. شعارشان اين است: «اي مردم! براي خونخواهي حسين بپا خيزيد».
وقتي حرکت مي‏کنند، پيشاپيش آنان به فاصله يک ماه ترس و وحشت حرکت کند، آنان دسته دسته به سوي مولا مي‏روند. خدا به وسيله آنان امام راستين را ياري مي‏فرمايد». [5] .

پی نوشت ها:
[1] هر آينه اگر از آنان عذاب را تا مدتي معيّن [يا تا فراهم آمدن دسته‏اي به تعداد مشخص] به تأخير اندازيم...». هود، آيه 8.
[2] بحارالانوار، ج 51، ص 55، ح 42؛ الغيبة، ص 241.
[3] در نيکي‏ها بر يکديگر پيشي گيريد. هر کجا باشيد، خدا همه شما را خواهد آورد». بقره (2)، آيه 148.
[4] الکافي، ج 8، ص 313، ح 487؛ همچنين ر.ک: کتاب الغيبة، ص 477؛ الغيبة، ص 282.
[5] بحارالانوار، ج 52، ص 308.


اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir