مضطر

نوع اصطلاح :
عنوان :
مضطر
«مضطر» در لغت به معناي کسي است که بيماري، فقر و يا سختي‏هاي روزگار او را ناگزير به تضرّع به درگاه خداوند نموده است. [1] .
در برخي روايات از آن به عنوان يکي از القاب حضرت مهدي‏عليه السلام ياد شده است. در قرآن مجيد نيز مورد اشاره قرار گرفته است: «اَمَنْ يُجِيبُ المُضْطَرَّ اِذا دَعاهُ وَيَکْشِفُ السُوءَ...»؛ [2] «يا کسي که دعاي مضطر را اجابت مي‏کند و گرفتاري را بر طرف مي‏سازد، و شما را خلفاي زمين قرار مي‏دهد».
در برخي از روايات، اين آيه تفسير به حضرت مهدي‏عليه السلام و قيام ايشان شده است. امام صادق‏عليه السلام مي‏فرمايد: «اين آيه درمورد مهدي از آل‏محمدصلي الله عليه وآله نازل شده است. به‏خداسوگندمضطراوست؛ هنگامي که در مقام ابراهيم دو رکعت نماز به‏جا مي‏آورد و دست به درگاه خداوند متعال بر مي‏دارد؛ خداوند دعاي او را اجابت مي‏کند، ناراحتي‏ها را بر طرف مي‏سازد و او را خليفه روي زمين قرار مي‏دهد». [3] .
بدون شک منظور از اين تفسير - همان‏گونه که نظاير آن را فراوان ديده‏ايم - منحصر ساختن مفهوم آيه به وجود مبارک حضرت مهدي‏عليه السلام نيست؛ بلکه آيه معناي گسترده‏اي دارد که يکي از مصداق‏هاي روشن آن وجود حضرت مهدي‏عليه السلام است. در آن زمان که همه جا را فساد گرفته، درها بسته مي‏شود، کارد به استخوان مي‏رسد، بشريت در بن‏بست سختي قرار مي‏گيرد و حالت اضطرار در کل عالم نمايان مي‏شود؛ در اين هنگام حضرت مهدي‏عليه السلام در مقدس‏ترين نقطه روي زمين دست به دعا بر مي‏دارد و تقاضاي کشف سوء مي‏کند و خداوند اين دعا را سرآغاز انقلاب مقدس جهاني او قرار مي‏دهد و به مصداق «يَجْعلکم خلفاء الارض» او و يارانش را جانشينان روي زمين مي‏کند». [4] .

پی نوشت ها:
[1] مجمع‏البحرين، ج 3، ص 373.
[2] نمل (27)، آيه 62.
[3] تفسير نورالثقلين، ج 4، ص 94؛ ر.ک: الغيبة، ص 181، ح 30.
[4] تفسير نمونه، ج 15، ص 521 و 522.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir