منتَظَر

نوع اصطلاح :
عنوان :
منتَظَر
يکي از القاب حضرت مهدي ‏عليه السلام «منتظَر» است؛ که در روايات فراواني به آن اشاره شده است. حضرت مهدي ‏عليه السلام هر چند خود همانند ديگر انسان‏ها، منتظر است که روزي فرا رسد و اراده خداوند متعال به برپايي حاکميت جهاني عدل و قسط تعلق گيرد؛ اما تنها کسي است که انتظار ظهورش کشيده مي‏شود؛ از آن رو «منتظَر» نيز ناميده شده است.
از امام جوادعليه السلام سؤال شد: اي فرزند رسول خدا! [مهدي]، به چه دليلي منتَظَر ناميده شده است؟ فرمود: «لِاَنَّ لَهُ غَيبَةً يَکْثُرُ اَيّامُها وَيَطُولُ اَمَدُها فَيَنتَظِرُ خُرُوجَهُ المُخلِصُونَ وَيُنکِرُهُ المُرْتابُونَ...» [1] ؛ «به اين علت که براي حضرت مهدي‏عليه السلام غيبتي است که روزهايش زياد مي‏شود، و مدتش بسيار طول مي‏کشد، پس مخلصان انتظار ظهورش را مي‏کشند و شکاکان او را منکر خواهند شد...».
زرارة بن اعين نيز مي‏گويد: از امام صادق‏ عليه السلام شنيدم که مي‏فرمود: «اِنَّ لِلْقائِمِ غَيْبَةً قَبْلَ اَنْ يَقُومَ، قُلتُ لَهُ: وَلِمَ؟ قالَ يَخافُ - و اَوْمأَ بِيَدِهِ اِلي بَطْنِهِ - ثُمّ قالَ: يا زُرارَةُ وَهُوَ المُنتَظَرُ الَّذي يَشُکُّ النَّاسُ فِي وِلادَتِهِ...» [2] ؛ «به درستي که براي قائم پيش از آنکه قيام کند غيبتي است، عرض کردم: قربانت شوم! براي چه؟ فرمود: مي‏ترسد - و به شکم و گردن خود اشاره کرد - سپس فرمود: او است منتظري که مردم در تولدش شک کنند...».

پی نوشت ها:
[1] کمال‏الدين، ج 2، ص 378، ح 3.
[2] کمال‏الدين، ج 2، ص 342، ح 24.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir