فضل بن يحيي

نوع اصطلاح :
عنوان :
فضل بن يحيي
«فضل بن يحيي طيّبي» نويسنده قرن هفتم است. وي اهل کوفه و مقيم «واسط»بود و به شغل کتابت اشتغال داشت. و جزء دوازده نفري است که «کشف الغمّه» را در حضور مؤلّفش (علي بن عيسي اربلي) فرا گرفتند.
او در تاريخ 11 شوّال 669 هجري قمري، مشروح داستان «علي بن فاضل مازندراني» که در جزيره خضراء به خدمت امام قائم (عج) مشرّف شده است را از زبان خودش (علي بن فاضل) در حلّه شنيده و آن را در کتابي به نام «الجزيرة الخضراء» گردآوري کرده است.
اين کتاب مورد توجّه علماي شيعه واقع شده و آن را در کتابهاي خود درج کرده يا به آن استناد نموده اند. تاريخ وفات «فضل» در دست نيست، فقط مشخّص است که وي تا سال 699 هجري قمري زنده بوده است. («جزيرة الخضراء»، ص 53 و 193)
رجوع شود به واژه: علي بن فاضل
قاسم بن العلاء
«قاسم بن علاء» از اهالي آذربايجان و از زمان امام هادي عليه السّلام وکيل اين ناحيه بود، ابن طاووس مي گويد: «او از نائبان با واسطه حضرت قائم بوده و مکنّي به «ابي محمّد» است. وي 117 سال عمر کرده و 80 سال از سلامتي چشم برخوردار بود، و امام هادي عليه السّلام و امام حسن عسکري عليه السّلام را زيارت کرده است.»
امام قائم (عج) با «قاسم بن علاء» در تماس بود و نامه هاي آن حضرت به وسيله «محمّد بن عثمان» و بعد از او به وسيله «حسين بن روح» مرتّب به او مي رسيد. («آخرين اميد»، ص 118)
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir