فرق بين ياران خاص و ياوران

نوع اصطلاح :
عنوان :
فرق بين ياران خاص و ياوران
بين ياران خاصّ حضرت مهدي‏عليه السلام و ياوران آن حضرت تفاوتي هست:
اصحاب و ياران خاصّ 313 نفرند. آنان کساني‏اند که حضرات امام علي‏عليه السلام و امام صادق‏عليه السلام از آنان به «پرچمداران» تعبير فرموده‏اند و هر يک از اين ياران خاصّ، نقش عظيمي در فرماندهي سپاه و گشودن شهرها و اداره امور و... دارند.
«ياوران» مؤمنان صالحي‏اند که به حضرت مهدي‏عليه السلام درمکه وغيرآن ملحق مي‏شوند. زير پرچمش گرد مي‏آيند و با دشمنان خدا و پيامبر خداصلي الله عليه وآله مي‏جنگند.
از روايات استفاده مي‏شود حضرت مهدي‏عليه السلام از مکه خارج نخواهد شد؛ مگر آنکه همراهشان ده هزار تن از ياوران خواهند بود. [1] البته اين تعداد، جمعي از ياوران ايشانند و نه همه آنان به عنوان نمونه تنها سيد هاشمي با دوازده هزار نيرو به حضرت مهدي‏عليه السلام در عراق ملحق مي‏گردند... اين همه غير از ياوراني است که از فرشتگان‏اند. آنان نيز ياوران حضرت بوده و اوامر آن بزرگوار و تعاليمش را فرمانبردار خواهند بود.

ويژگي‏هاي ياران خاص:
بيشتر ياران خاصّ حضرت در سن جواني‏اند و بزرگسالان در ميان آنان کم هستند. اين ياران داراي افکاري متحد و آرايي يکنواخت بوده و دل‏هاي‏شان به هم پيوسته است. امام علي‏عليه السلام در اين باره فرموده است: «اِنَّ اَصحابَ القائِمِ شَبابٌ لا کُهولَ فيهِم اِلاَّ کَالکُحْلِ فِي العَينِ، اَوْ کَالمِلْحِ فِي الزّادِ، وَاَقَل الزّادِ المِلْحُ؛ [2] «همانا ياران قائم‏عليه السلام همگي جوانند و پير در ميانشان نيست، مگر به اندازه سرمه در چشم يا به قدر نمک در توشه راه و کمترين چيز در توشه راه نمک است».
در آنان اختلافي در انديشه و رأي و يا گفتار نتوان يافت. گويي همه ايشان داراي دل وانديشه و زباني واحدند. از تنهايي هراسي ندارند؛ چرا که انساني که با خداي عزوجل مرتبط باشد، هرگز هراس ندارد. آرزويشان اين است که در راه خدا شهيد شوند. [3] .

پی نوشت ها:
[1] بحارالانوار، ج 52، ص 307، ح 81.
[2] الغيبة، ص 315، ح 10.
[3] ر.ک: امام مهدي‏عليه السلام از ولادت تا ظهور، ص 507 - 506.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir