عمليات والفجر 3

 

عملیات والفجر 3

ارتش عراق پس از شکست در عملیات بیت المقدس و عقب نشینی سراسری خود، ارتفاعات مهم و سرکوب مرزی را در اختیار داشت و به این ترتیب چند شهر مرزی همچون مهران زیر دید و تیر دشمن بود.

ارتش عراق با استقرار نیروهای خودی روی ارتفاعات مرزی مهران، علاوه بر ایجاد تسلط بر این شهر، موفق شده بود با نیروی کمتری از منطقه بدره پدافند کند. حال آن که عقب راندن دشمن از روی ارتفاعات مرزی، پدافند در دشت را به او تحمیل می کرد و در نتیجه نیروی بیشتری زمین گیر می شد. بر همین اساس، طرح تأمین مهران – به عنوان دومین عملیات محدود در شرایط جدید – در دستور کار قرار گرفت.

valfajr3.jpg

اهداف عملیات

آزادسازی شهر مهران از زیر دید و تیر دشمن.

ایجاد سهولت در برقراری ارتباط شهرهای دهلران – مهران و نیز ایلام – مهران.

تحمیل خطوط پدافند به دشمن و کشاندن او از ارتفاعات به دشت.

انهدام دشمن

بازپس گیری ارتفاعات و عوارض حساس زالوآب – که به این وسیله دید دشمن نسبت به تنگه کنجاپنجم و حوالی سد کناپنجم و دشت مهران کور گردید.

آزادسازی ارتفاعات نمه کلان بو و قسمتی از ارتفاعات قلاویزان – که دشمن را از تسلط کامل بر شهر مهران محروم کرد و متقابلاً شهر بدره و عقبه دشمن به زیر دید قوای جمهوری اسلامی درمی آمد.

موقعیت منطقه

در منطقه دشت مهران، دو رشته ارتفاعات وجود دارد: در شمال، ارتفاعات زالوآب و کانی سخت و نمه کلان بو واقع است که قسمت عمده آن در خاک ایران قرار دارد. در جنوب نیز ارتفاعات قلاویزان واقع است که مرز ایران و عراق را مشخص می سازد. بین دو ارتفاع یاد شده، دشت مهران و دشت ورمهراز و زرباطیه عراق قرار دارد.

در قسمتی از ارتفاعات زالوآب و کانی سخت، مرز مشترک ایران و عراق است که در سمت غربی آن، ارتفاعات نمه کلان بو با قللی بیش از 200 متر و کمتر از 400 متر ارتفاع واقع است. هم چنین، ارتفاعات زالوآب، که دارای تپه هایی به ارتفاع 340، 325، 343 و 310 می باشد، در سمت شرق نمه کلان بو قرار دارد و مهم ترین قله آن معروف به کله قندی دارای 363 متر ارتفاع است.

تنگه کناپنجم در امتداد جاده مهران – ایلام و در شمال شرقی مهران واقع است که به منزله گلوگاه ورود به دشت مهران – از طرف ایلام – محسوب می شود و ارتفاعات کله قندی بر این تنگه تسلط کامل دارد.

استعداد دشمن

تیپ های 506، 417، 420، 502، 424، 18، 38، 48 و 503 پیاده.

تیپ های 37 و 70 زرهی.

تیپ 4 گارد مرزی.

تیپ 4 پیاده کوهستانی.

گردان های کماندویی المثنی، مدلول، بلال و حدیبه.

گردان 9 مکانیزه تابع لشکر 2 پیاده کوهستانی.

گردان 7 تانک تابع لشکر 2 پیاده کوهستانی.

گردان 1 موشک ضد تانک.

گردان های 53، 240 و 639 توپخانه و آتشبار خمپاره 120

سازمان رزم خودی

فرماندهی عملیات را قرارگاه نجف اشرف برعهده داشت و یگان های تحت امر این قرارگاه نیز عبارت بودند از:

الف) سپاه پاسداران:

لشکر 41 ثارالله با استعداد 6 گردان.

لشکر 5 نر با استعداد 7 گردان پیاده.

لشکر 27 محمد رسول الله (ص) با استعداد 1 گردان پیاده.

لشکر 17 علی ابن ابیطالب(ع) با استعداد 3 گردان پیاده.

تیپ مستقل 21 امام رضا(ع) با استعداد 5 گردان پیاده.

تیپ مستقل 11 امیرالمؤمنین(ع) با استعداد 2 گردان پیاده.

تیپ مستقل 5 رمضان با استعداد 1 گردان تانک و 1 گردان مکانیزه.

ب) ارتش جمهوری اسلامی:

تیپ 4 زرهی از لشکر 21 حمزه.

تیپ 40 سراب (پیاده).

تیپ 84 خرم آباد با استعداد دو گروهان پیاده + یک گروهان تانک.

توپخانه:

سپاه : 4 آتشبار

ارتش: 9 آتشبار

طرح عملیات

با توجه به مختصات جغرافیایی منطقه و اهمیت استراتژیک آن، عملیات به ترتیب در سه محور زالوآب و نمه کلان بو – دشت مهران – قلاویزان طراحی شد. رزمندگان می بایست پس از تأمین اهداف مورد نظر و در صورت مناسب بودن وضعیت پایگاه های دشمن، در شرق رودخانه کنجاپنجم مستقر شوند. در غیر این صورت، با احداث خاکریز در پشت رودخانه پدافند شود.

شرح عملیات

عملیات در ساعت 23 مورخ 7/5/1362 با رمز یا الله آغاز شد. در محور شمالی عملیات، ارتفاعات نمه کلان بو- به غیر از ارتفاع 270 معروف به کله قندی – تصرف و تأمین شد و ارتفاعات زالوآب به همراه ارتفاع 270 به محاصره درآمد.

در محور میانی (دشت مهران)، رزمندگان خودی با پشت سر گذاردن جاده مهران – ایلام، از پاسگاه دوراجی تا فرخ آباد را تأمین کردند.

در محور جنوبی، به رغم موفقیت های چشمگیر اولیه، از آن جا که فرصت لازم برای احداث خاکریز از یال قلاویزان به سمت فیروزآباد و از آن جا به فرخ آباد به دست نیامد، تصرف اهداف این محور در مرحله اول عملیات کامل نگردید؛ لیکن در مرحله بعد این نقیصه مرتفع شد.

به این ترتیب، تنها محوری که تصرف اهداف موجود در آن ناتمام مانده بود، محور شمالی بود. نیروهای دشمن که در ارتفاعات زالوآب و کله قندی در محاصره بودند، یازده شبانه روز مقاومت کردند، دشمن تلاش فراوانی می کرد تا به هر نحو ممکن این ارتفاعات – به ویژه کله قندی – را از محاصره خارج کند. مضافاً به این که می کوشید خط پدافندی نیروهای ایران را در دوراجی شکسته و سپس با جناح چپ خود الحاق کند.

اگرچه نیروهای خودی با مقاومت بسیار تلاش دشمن را در دوراجی و نمه کلان بو خنثی کردند، لیکن نیروهای عراقی همچنان در ارتفاعات زالوآب و کله قندی مستقر بودند. نهایتاً در سحرگاه 18/5/1362 فرمانده لشکر 27 (حاج همت) با یک گردان وارد عمل شد و مقاوت نیروهای عراقی مستقر در ارتفاع مذکور را در هم شکست.

نتایج عملیات

آزادسازی دو جاده ایلام – مهران – دهلران.

آزادسازی ارتفاعات زالوآب و نمه کلان بو.

آزادسازی دشت مهران.

برقراری ارتباط جبهه های میانی و جنوبی از طریق دو جاده فوق الذکر.

کشته و زخمی شدن بیش ازده هزار تن از نیروهای دشمن.

به اسارت درآمدن 509 تن از نیروهای دشمن.

ساقط شدن 6 هلی کوپتر دشمن.

انهدام بیش از 200 تانک و نفربر.

انهدام بیش از 200 خودرو حامل نفرات و یا مهمات.

انهدام بیش از 20 انبار مهمات.

انهدام بیش از 100 خودرو حامل نفرات و یا مهمات.

انهدام بیش از 20 انبار مهمات.

خلاصه گزارش عملیات :

نام‌ عمليات: والفجر 3‌

زمان‌ اجرا: 7/5 /1362

تلفات‌ دشمن‌:5500 (كشته، زخمي‌ و اسير)

رمز عمليات: يا الله‌ - يا الله‌ - يا الله‌

مكان‌ اجرا: شهرهای مرزی مهران – جبهه میانی جنگ

ارگان‌هاي‌ عمل‌كننده: رزمندگان‌ سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامي‌ و نيروي‌ زميني‌ ارتش‌ جمهوري‌ اسلامي‌

اهداف‌ عمليات: آزادسازی شهر مهران و مناطق پیرامون

اضافه کردن نظر

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود خدمات رسانی پایگاه جامع عاشورا نقش کاملا موثری ایفا می کنند لذا صمیمانه از شما خواهشمندیم با عنایت به حدیث شریف نبوی که «مومن آیینه مومن است»، شما نیـز آیینه ما باشیـد و با یادآوری نقاط قوت و ضعف پایگاه جامع عاشورا، ما را از این فیض الهی محروم نفرمایید.

چند نکته:
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• نظرات تکراری و تبلیغاتی(به جز وبلاگ ها) تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.

نظرات  

 
hamid
+2 #17 hamid 1394-09-27 05:02
باسلام درود وسلام خدابرشهدای اسلام بخصوص ولفجر۳ ویادی از دلاورشهیداین عملیات شهید علی حسین ابراهیمی. شیرمحمدی
 
 
حمیدرضا
+4 #16 حمیدرضا 1394-09-24 16:37
با سلام برادر اینجانب به نام عباسعلی غلامیان در تاریخ 62/5/9 در منطقه مهران کله قندی عملیات والفجر 3 شهید شد وی 17سال داشت وآرپی جی زن بود ما هیچ عکس یا فیلمی از این عملیات نداریم از کجا میتوانیم دریافت کنیم لطفا راهنمائی کنید.درود بر شهیدان
 
 
ادریسی
+4 #15 ادریسی 1394-08-29 23:39
سلام من برادر شهید نبی اله کریمی هستم که در عملیات والفجر 3شهید شده است اگر تصاویری از تیپ 84 خرم اباد که شهید در ان تیپ بوده است دارید حتما"ارسال فرمایید .درود بر تمام شهدای جنگ تحمیلی و شهدای عملیات والفجر 3- اگر امکان دارد از عکسهای توپخانه تیپ 84خرم اباد در عملیات اشاره شده نیز منتشر فرمایید. باتشکر
 
 
فریدون نامی
+5 #14 فریدون نامی 1394-02-26 15:34
بنده ازاوایل سال 63 به مدت دوسال در این مناطق بودم دوستانی که درآن عملیات شرکت داشتند از رشادتهای سروان اشکبوس در آن عملیات بزرگ صحبت میکردند .عملیات وسیع ومهمی بوده .درود بر کسانی که آنجا بودند بخصوص شهدای عزیز.
 
 
مهردادی
+5 #13 مهردادی 1394-02-10 22:43
ياد و خاطره تمامي شهداي اين عمليات گرامی باد وآروزی سلامتی برای سرداران دلاور این عملیات از جمله سردار قاسمی-سردار نوراللهی - سردار حسنی و...که از هم سنگران پدرم می باشند که با کمترین امکانات نظامی حماسه بزرگ آفریدند
 
 
مرتضی
+5 #12 مرتضی 1393-07-26 12:13
ممنون بخاطر اطلاعات مفیدی که در مورد این عملیاتها گذاشتین. اما خواهش میکنم تلفات خودی رو هم بنویسین تا اطلاعات داده شده دقیقتر باشه. اینهمه جان برکف و شهید چرا آمارشون نمیاد؟ جنگ تموم شده و دیگه آوردن این آمار مشکل یا بار منفی نداره
 
 
مهردادی
+7 #11 مهردادی 1393-05-26 18:22
ضمن سلام :زمان اجرا عملیات تصحیح گردد
 
 
مرتضی دوستی
+1 #10 مرتضی دوستی 1393-04-30 13:27
با سلام و تشکر از اطلاعات جامعتون.
مجروحین این عملیات (لشکر 21 حمزه)در کدام بیمارستان بستری شده بودند؟
 
 
مهدی
+5 #9 مهدی 1393-02-15 20:10
یاد و خاطرشون بخیر
 
 
نرگس
+1 #8 نرگس 1393-02-15 20:09
خوب بود حداقل به دردمان خورد ممنون
 
 
طالب ناصری
+6 #7 طالب ناصری 1393-01-28 22:16
واقعا باید رزمندگان وشهدا درود فرستاد وقتی میزان تخریب و غنائم این عملیات را دیدم واقعا به عظمت وگستردگی این عملیات و قدرت ایمان این رزمندگان ادم غبطه میخوره وضع الان ایران را مقایسه کنیم با ان زمان از لحاظ نظامی به قدرت نظامی ایران ادم پی میبره و به ان می باله با تشکر ناصری
 
 
علی ناصری
+6 #6 علی ناصری 1393-01-26 10:43
با سلام و دعای خیر
درود و سلام خدا بر شهداء که با نثار خون مطهرشان واماج کردن سینه هایشان بر بمب ها ی دشمن درس شجاعت و ازادگی به همه جهانیان اموختند و در زمان خود همچون یاران امام حسین (ع)نشجاعانه جنگیدند .در عملیات ولفجر 3 اینجانب هنوز مدرسه نمی رفتم ولی بزرگ مردانی همچون پدر بزرگوارم که عازم جبهه و جنگ بودند منو بچه های روستا میدیدیم امروز که بزرگ شده ایم درسی که در گذشته اموخته ایم و از پدرانمان به ارث برده ایم در خونمان جاری است هرجا که لازم باشد بسم ا.... ما برای نظام و پیرو خط ولایت فقیه اماده شهادتیم .در ولفجر 3 پدرم باباخان ناصری به اتفاق چند تن ازهمرزمانش شهید شدند .یاد شهدای گمنام که هم در این دنیا وهم در اخرت بانام هستند گرامی باد.علی ناصری از ایلام - ملکشاهی قهرمان.
 
 
مهردادی
+5 #5 مهردادی 1392-12-19 15:23
سلام یاد تمام شهدا و امام شهدا گرامی باد ما هر چه داریم از شهدا و ولایت داریم این متن خواندم خودم فرزند شهید حسین مهردادی هستم شهید از بچه های اطلاعات عملیات بود که در حین شناسایی برای عملیات والفجر 3 در نزدیکی پاسگاه دوراجی بشهادت رسید کاشکی یادی از سربازان شهید گمنام اطلاعات عملیات این عملیات میشد خداوند روحشان شاد و ما را هم با مرگ با عزت بمیراند
 
 
صفری
+4 #4 صفری 1392-02-12 02:01
با سلام:
روز های اخر بود که وارد منطقه عملیاتی والفجر ۳ شدیم و بلطف خدا گره ارتفاع کله قندی بدون نیاز به نیروهای ما باز شد واحد هایی که وارد عمل شدن یک شهید تقدیم اسلام کردند بنام یلالی یاد گرامی باد.
در ضمن دوستان نسل ما از تکلیفی که ادا کرده (انشا الله) شیمان نیست !
اگر تعدادی هم ابراز شیمانی میکنند تصور بنده این است همان زمان هم نفهمیدند برای چه به جبهه آمدند.
اگر چه من و همسال من زنده مانده ایم ولی بخدا قسم این را هم جز تکلیف نداسته و بارها از خدا طلب شهادت کرده ایم مرگ در رخت خواب و حادثه برایمان سنگین است .
امام خامنه ای عزیز در بیانی در وصف فکر کنم شهید کاظمی یا شهید صیاد فرمودند : حیف بود این عزیز با آن همه رشادت ها در رخت خواب بمیرد.
انشا الله بنده هم عاقبت بخیر شوم و به فیض شهادت برسم.
یا حق
 
 
علی رضا صادق زاده
+4 #3 علی رضا صادق زاده 1391-04-06 00:02
باسلام وآرزوی توفیق روز افزون.به همه ی رزمندگان 8سال دفاع مقدس عرض سلام دارم وبه روان پاک شهدای عملیات والفجر 3 درود میفرستم . همرزمم (پسر عمه ام) بنام شهید غلامرضا صادقی مقدم در این عملیات به شهادت نائل آمدند ومنهم مجروح شدم از همه التماس دعا دارم وبرای شادی روح شهید وهمه ی شهدای انقلاب 3 صلوات
 
 
محمدناصري
+7 #2 محمدناصري 1391-02-27 09:13
ياد و خاطره تمامي شهداي اين عمليات از جمله پدرم گرامي باد و خسته نباشي محكمي براي جانبازان اين عمليات از جمله سردار دلاور اله نور نورالهي
 
 
محمدناصري
+6 #1 محمدناصري 1391-02-27 09:09
در زمان اين عمليات بنده كلاس دوم ابتداي بودم پدرم در اين نبرد مقدس همراه سردار نورالهي شركت داشتن و پدرم در روز هشتم اين عمليات شهيد شد بعد از سالها كه بزرگ شدم به ديدار سردار رفتم صحبت از پدرم به ميان امد اين سردار اين دلاور مرد جنگ خاطره اي از پدرم تعريف كرد شنيدني بود ميگفت شب قبل عمليات شهيد ناصري خواب امام خميني ديده بود كه امام در زمان تجمع رزمندگان از راه هوا كه دوبال داشت در ميان رزمندگان پايين امد وبعد از صحبت با رزمندگان دستور داد اقاي نورالهي وناصري بايد همراه من بيان امام دستي به تن ما كشيد و ما هم مثل امام بال دراورديم وقتي از زمين جدا شديم تمامي منطقه از راه هوا پستي وبلندي منطقه عمليات و مناطق مهم دشمن به ما نشان داد سردار نورالهي ميگفت فقط من از عمليات خبردار بودم ودريافتم كه حتمآ ما دوتا شهيد ميشويم فرداي ان روز عمليات شروع شد در روز هشتم عمليات باباخان ناصري شهيد شد و سردار نورالهي در اواخرعمليات از سمت راست بدن در چندين قسمت تركش خورد سردار فرمودن وقتي تركش وارد بدنم شد ان زمان ياد خواب شهيد ناصري افتادم وخودم را براي شهادت اماده كردم كه مرا به بيمارستان اوردن ...من هم به عنوان فرزند شهيد ناصري به شما سردار خسته نباشي ميگويم كه با رشادت خود وپاسداري از خون شهدا هنوز در ميداني
 
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir