عملیات نصر5

عملیات نصر5

تسلط‌ بر شهر قلعه‌ ديزه‌ عراق

نيروي‌ زميني‌ سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامي‌ براي‌ تصرف‌ و تأمين‌ بخشي‌ از بلندي‌هاي‌ مشرف‌ به‌شهر و منطقه‌ «قلعه‌ ديزه» عراق‌ در جبهه‌ شمالي‌ (كردستان‌ ايران)، عمليات‌ «نصر۵» را طرح‌ريزي‌ نمود و در روز ۳ تير ماه‌ ۱۳۶۶ با رمز «يا زهرا سلام‌ الله‌ عليها» در منطقه‌اي‌ به‌ وسعت‌ ۲۰ كيلومتر مربع‌ به‌ اجرا گذاشت.

در اين‌ حمله‌ محدود و كوتاه‌ مدت، علاوه‌ بر آزادسازي‌ بلندي‌هاي‌ مهم‌ منطقه‌ و دشت‌ «بوجار» و شماري‌ از روستاهاي‌ مرزي‌ هر دو كشور، بيش‌ از ۱۱۰۰ نفر از قواي‌ دشمن‌ كشته‌ ، زخمي‌ و اسير شدند. تا زمان‌ اين‌ عمليات‌ بيشتر حمله‌ها از سمت‌ جبهه‌ شمالي‌ و مياني‌ در فصل‌ تابستان‌ انجام‌ مي‌شد و بر عكس‌ بيشتر عمليات‌هاي جبهه‌ جنوبي‌ در فصل‌ زمستان‌ صورت‌ مي‌گرفت، اما پس‌ از عمليات‌ نصر ۵ عمليات‌ سخت‌ و خطرناكي‌ چون‌ «بيت‌المقدس‌ ۲» در فصل‌ زمستان‌ و اوج‌ سرماي‌ مناطق‌ كوهستاني‌ و «بيت‌المقدس‌ ۷» در گرماي‌ طاقت‌فرساي‌ خوزستان‌ به‌ اجرا درآمد و نتيجه‌ مثبت‌ داد. اين‌ موفقيت‌ نشانه‌ انعطاف‌ و پشت‌كار نيروهاي‌ ايراني‌ در انجام‌ هر نوع‌ عمليات، در هر منطقه‌ بود. همچنين‌ در جريان‌ عمليات‌ نصر ۵، تعدادي‌ سلاح‌ سبك‌ و نيمه‌ سنگين‌ به‌ غنيمت‌ نيروهاي‌ خودي‌ درآمد.

nasr5.jpg


خلاصه گزارش عملیات :

نام‌ عمليات: نصر ۵

زمان‌ اجرا : 3/4/1366

تلفات‌ دشمن‌ : ۱۱۰۰(كشته، زخمي‌ و اسير)

رمز عمليات: يا زهرا(سلام‌ الله‌ عليها)

مكان‌ اجرا: منطقه‌ عمومي‌ قلعه‌ ديزه‌ كردستان‌ عراق‌ - محور شمالي‌ جنگ‌

ارگان‌هاي‌ عمل‌كننده: نيروي‌ زميني‌ سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامي‌

اهداف‌ عمليات: تصرف‌ و تأمين‌ بخشي‌ از بلندي‌هاي‌ مشرف به‌ شهر و منطقه‌ قلعه‌ ديزه‌ عراق‌

اضافه کردن نظر

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود خدمات رسانی پایگاه جامع عاشورا نقش کاملا موثری ایفا می کنند لذا صمیمانه از شما خواهشمندیم با عنایت به حدیث شریف نبوی که «مومن آیینه مومن است»، شما نیـز آیینه ما باشیـد و با یادآوری نقاط قوت و ضعف پایگاه جامع عاشورا، ما را از این فیض الهی محروم نفرمایید.

چند نکته:
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• نظرات تکراری و تبلیغاتی(به جز وبلاگ ها) تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.

 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir