عملیات بیت المقدس3

عملیات بیت المقدس3

آزادسازي‌ چند ارتفاع‌ بلند در عمق‌ جبهه‌ دشمن‌

عمليات‌ «بيت‌المقدس‌3» بر پايه‌ تجزيه‌ و تحليل‌ فرماندهان‌ نيروي‌ زميني‌ سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامي‌ در جريان‌ عمليات‌ بيت‌المقدس‌- 2 كه‌ دو ماه‌ پيش‌ به‌ انجام‌ رسيده‌ بود- طرح‌ ريزي‌ شد.

اوضاع‌ جو‌ي‌ منطقه‌ كردستان‌ عراق‌ و بلندي‌هاي‌ صعب‌العبور محور شمالي‌ جنگ، همچنان‌ نامناسب‌ و سرد و يخبندان‌ بود، ولي‌ اهداف‌ برجسته‌اي‌ كه‌ در انجام‌ اين‌ طرح‌ پيگيري‌ مي‌شد، فرماندهان‌ را برآن‌ داشت‌ تا پيش‌ از فصل‌ گرما و حضور دو چندان‌ نيروهاي‌ دشمن‌ در منطقه، تكليف‌ دو ارتفاع‌ مهم‌ و بلند را به‌ منظور گسترش‌ وضعيت‌ جبهه‌ خودي‌ در شمال‌ شرقي‌ «سليمانيه» روشن‌ سازند.

اين‌ دو ارتفاع‌ «الاغلو» و «گوجار» نام‌ داشت، كه‌ دسترسي‌ به‌ هر يك، مستلزم‌ دسترسي‌ و تصرف‌ ديگري‌ بود.

ضرورت‌ اصل‌ آفند و ايجاد زمينه‌هاي‌ مناسب‌ براي‌ آزادسازي‌ شهر و دشت‌ «حلبچه» عراق، با اجراي‌ عمليات‌ «والفجر10 » سبب‌ شد تا اين‌ عمليات‌ در سه‌ محور، در تاريخ‌24 اسفند ماه‌1366 با رمز «يا موسي‌ بن‌ جعفر(ع)» آغاز شود.

beitolmoghaddas3.jpg

ساعت‌1 بامداد نيروها علي‌رغم‌ همه‌ مشكلات‌ و دشواريهاي‌ نبرد زمستاني، توانستند با هدايت‌ قرارگاه‌ «نجف» و همزمان‌ با اجراي‌ عمليات‌ «والفجر10» در حلبچه، اهداف‌ مورد نظر را تصرف‌ و تأمين‌ كنند. با وجود آنكه‌ رزمندگان‌ از غروب‌ روز پيش، بتدريج‌ از مقر خود در دشت‌ «هرمدان» به‌ سوي‌ نقاط‌ رهايي‌ حركت‌ كرده‌ و دچار خستگي‌ راه‌ شده‌ بودند؛ همچنين‌ با توجه‌ به‌ بارش‌ برف‌ و حادث‌ شدن‌ يك‌ مه‌ غليظ‌ بر منطقه‌ و دامنه‌ها، توانستند قله‌ گوجار را آزاد كنند.

نيروهاي‌ عراقي‌ مستقر بر روي‌ اين‌ قله‌ همگي‌ در سنگرهايشان‌ يخ‌ زده‌ بودند و بنابراين‌ پاكسازي‌ مواضع‌ آسان‌ صورت‌ گرفت.

در روز دوم‌ عمليات‌ اطلاع‌ حاصل‌ شد كه‌ نيروهاي‌ تازه‌ وارد كماندويي‌ سپاه‌ پنجم‌ ارتش‌ عراق، قصد دارند به‌ منطقه‌ آزاد شده‌ پاتك‌ كنند، اما علي‌رغم‌ پاتكهاي‌ پياپي‌ و سنگين‌ آنها و نيز مشكلات‌ در ارسال‌ كمك‌ و مهمات‌ و تخليه‌ مجروحين‌ و شهدا در مواضع‌ خودي، تلاش‌هاي‌ دشمن‌ و بمباران‌هاي‌ شيميايي‌ هواپيماهاي‌ عراقي‌ بي‌نتيجه‌ ماند. و در مجموع، با سه‌ شبانه‌ روز درگيري‌ و نبرد سخت‌ با طبيعت‌ خشن‌ و مشكلاتي‌ ناشي‌ از پشتيباني‌ هوانيروز و نيروهاي‌ دشمن، اهداف‌ مورد نظر محفوظ‌ ماند. در عمليات‌ بيت‌المقدس‌3 ، منطقه‌اي‌ به‌ وسعت‌40 كيلومتر مربع‌ از خاك‌ عراق‌ آزاد و يك‌ فروند هواپيما، تيپ‌604 پياده‌ از سپاه‌ يكم‌ دشمن‌ و شماري‌ سلاح‌ سنگين‌ و نيمه‌ سنگين‌ منهدم‌ و بيش‌ از1180 نفر از نيروهاي‌ دشمن‌ كشته‌ و زخمي‌ و اسير شدند

خلاصه گزارش عملیات :

نام‌ عمليات: بيت‌ المقدس‌3

زمان‌ اجرا: 24/12/1366

مدت‌ اجرا3 :روز تلفات‌ دشمن‌ (كشته، زخمي‌ و اسير):1180

رمز عمليات: يا موسي‌ بن‌ جعفر (ع)

مكان‌ اجرا: شمال‌ استان‌ سليمانيه‌ كردستان‌ عراق‌ - عمق‌ خط‌ شمالي‌ جبهه‌ دشمن‌

ارگان‌هاي‌ عمل‌كننده: نيروي‌ زميني‌ سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامي‌

اهداف‌ عمليات: گسترش‌ وضعيت‌ خطوط‌ خودي‌ در شمال‌ شرقي‌ سليمانيه‌ عراق‌ و تصرف‌ دو ارتفاع‌ الاغلو و گوجار

اضافه کردن نظر

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود خدمات رسانی پایگاه جامع عاشورا نقش کاملا موثری ایفا می کنند لذا صمیمانه از شما خواهشمندیم با عنایت به حدیث شریف نبوی که «مومن آیینه مومن است»، شما نیـز آیینه ما باشیـد و با یادآوری نقاط قوت و ضعف پایگاه جامع عاشورا، ما را از این فیض الهی محروم نفرمایید.

چند نکته:
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• نظرات تکراری و تبلیغاتی(به جز وبلاگ ها) تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.

نظرات  

 
یوسف
+5 #3 یوسف 1393-09-12 21:15
حمید غمسوار یادت بخیر با اون ضبط صوتی که در بند شر فخانه صدای یادگاری ضبط میکردی روحت شاد
 
 
حسین
+7 #2 حسین 1393-01-26 00:54
با سلام وقتی مطالب را خواندم رفتم در فضای عملیات بیت المقدس 3 ان موقع من 16 تا 17 سال داشتم یادش بخیر چه سرمایی - چه ارتفاعی - چه کوه هایی چه رشادت هایی و چه صحنه های عاشقی حیف که شهید نشدیم و ماندیم تا این .... بماند
 
 
psdk k[td
+8 #1 psdk k[td 1391-05-03 21:47
یاد شهدای گرانقدر گردان حبیب ابن مظاهر لشگر سر افراز عاشورا از جمله شهید حمید غمسوار .شهید حسین زاد حیدر .شهید حسین نوبخت و... بخیر روحشان شاد وقرین رحمت الهی باد
 
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir