عمليات‌ بيت‌المقدس‌5

عمليات‌ بيت‌المقدس‌5

ضربه‌اي‌ كاري‌ به‌ سازمان‌ زرهي‌ دشمن‌

در آخرين‌ ماه‌هاي‌ جنگ‌ هشت‌ ساله‌ ايران‌ و عراق‌ و هنگامي‌ كه‌ نيروهاي‌ ايران‌ با پيروزي‌ كامل، موفق‌ به‌ پيشروي‌ در خاك‌ دشمن‌ و آزادسازي‌ مناطق‌ و شهرهاي‌ مهمي‌ همچون‌ «حلبچه» كردستان‌ عراق‌ شده‌ بودند، يك‌ عمليات‌ انهدامي‌ براي‌ ضربه‌ زدن‌ به‌ ماشين‌ جنگي‌ ارتش‌ عراق‌ در منطقه‌ عمومي‌ «پنجوين» صورت‌ گرفت.

اين‌ منطقه‌ پيوسته‌ صحنه‌ رويارويي‌ قواي‌ خودي‌ و دشمن، از جمله‌ عمليات‌ «والفجر4» بود. اين‌ يورش‌ بي‌امان‌ را نيروي‌ زميني‌ سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامي‌ به‌ فرماندهي‌ و هدايت‌ قرارگاه‌ «رمضان» به‌ اجرا گذاشت. طي‌ اين‌ عمليات، يگان‌هاي‌ عمل‌ كننده‌ خودي‌ در شامگاه‌ ۲۲ فروردين‌ ماه‌ ۱۳۶۷ با رمز «يا اباعبدالله‌ الحسين(ع)» به‌ مواضع‌ نيروهاي‌ عراقي‌ حمله‌ برده‌ و طي‌ روزها درگيري‌ و نبرد، ۴۵ دستگاه‌ تانك‌ و نفربر و صدها خودروي‌ نظامي‌ و ده‌ها قبضه‌ سلاح‌ سبك‌ و نيمه‌ سنگين‌ دشمن‌ را منهدم‌ و به‌ لشكر ۲۷ ارتش‌ عراق‌ تلفات‌ و خسارات‌ چشمگيري‌ وارد آوردند. همچنين‌ در عمليات‌ بيت‌المقدس ۵ تعداد ۳۸۱۰ تن‌ از نيروهاي‌ دشمن‌ كشته‌ و زخمي‌ شده‌ يا به‌ اسارت‌ نيروهاي‌ خودي‌ درآمدند.

beitolmoghaddas5.jpg

خلاصه گزارش عملیات :

نام‌ عمليات: بيت‌ المقدس‌ ۵ (ضربتي)

زمان‌ اجرا: 22/1/1367

تلفات‌ دشمن‌: ۳۸۱۰ كشته، زخمي‌ و اسير

رمز عمليات: يا اباعبدالله‌ الحسين (ع)

مكان‌ اجرا: منطقه‌ عمومي‌ پنجوين‌ عراق‌ - خط‌ شمالي‌ جبهه‌ جنگ‌

ارگان‌هاي‌ عمل‌كننده: نيروي‌ زميني‌ سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامي‌

اهداف‌ عمليات: انهدام‌ ماشين جنگي‌ دشمن‌

اضافه کردن نظر

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود خدمات رسانی پایگاه جامع عاشورا نقش کاملا موثری ایفا می کنند لذا صمیمانه از شما خواهشمندیم با عنایت به حدیث شریف نبوی که «مومن آیینه مومن است»، شما نیـز آیینه ما باشیـد و با یادآوری نقاط قوت و ضعف پایگاه جامع عاشورا، ما را از این فیض الهی محروم نفرمایید.

چند نکته:
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• نظرات تکراری و تبلیغاتی(به جز وبلاگ ها) تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.

نظرات  

 
ali mola
+1 #1 ali mola 1391-11-17 02:31
شما وجدان هم داريد اصلا در عمليات بيت المقدس 5 يك نفر سپاهي هم شركت كرده بود عناصر شركت كننده عمليات بيت المقدس 5 تيپ 25 تكاور يك تيپ لشكر 28 و يك تيپ لشكر 77 بودند تاريخ را تحريف نكنيد
 
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir