عمليات‌ ظفر 5 (نامنظم)

عمليات‌ ظفر 5 (نامنظم)

نفوذ به‌ عمق200 كيلومتري‌ جبهه‌ دشمن‌

در طي‌ سال‌1366 قرارگاه‌ «رمضان» سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامي‌ با اجراي‌ چند رشته‌ عمليات‌ پي‌درپي‌ و نفوذي، دشمن‌ را در محور شمالي‌ جبهه‌ جنگ‌ مضطر نموده‌ و توان‌ بالايي‌ از فرماندهان‌ ارتش‌ عراق‌ را به‌ محورهاي‌ كوهستاني‌ كردستان‌ عراق‌ معطوف‌ كرد.

در اين‌ ميان، نقش‌ معارضان‌ كرد عراقي‌ بخوبي‌ كارگشا بود و همكاري‌ با ايشان، پيروزي‌هاي‌ فراواني‌ را براي‌ ايجاد سر در گمي‌ دشمن‌ و بهره‌برداري‌ نيروهاي‌ خودي‌ در خطوط‌ پدافندي‌ جبهه‌ شمالي‌ به‌ همراه‌ داشت. عمليات‌ ظفر5 در همين‌ راستا و به‌ صورت‌ تهاجمي‌ و با اجراي‌ آتش‌ در شامگاه‌22 دي‌ ماه‌1366 به‌ صورت‌ محدود و نامنظم‌ آغاز شد. نيروهاي‌ خودي‌ با شنيدن‌ رمز «يا زهرا(سلام‌ الله‌ عليها)» با نفوذ به‌ عمق‌200 كيلومتري‌ در پشت‌ مواضع‌ دشمن، واقع‌ در استان‌هاي‌ «دهوك»، «كركوك» و «دياله» به‌ انهدام‌ چندين‌ مركز نظامي‌ ارتش‌ عراق‌ پرداختند.

zafar5(mahdud-namonazam).jpg

طي‌ اين‌ عمليات‌ نيروهاي‌ عمل‌ كننده‌ موفق‌ شدند36 پايگاه‌ حفاظتي‌ دشمن‌ بر بلندي‌هاي‌ مشرف‌ بر شهر «ديرلوك»، مركز فرماندهي‌ و ستاد ترابري‌- مهندسي‌ و مخابراتي‌ لشكر عراق، پايگاه‌ و پاسگاه‌هاي‌ دشمن‌ در مسير شهرهاي‌ «شيلاديزه» و «عماديه» و مراكز دولتي‌ و نظامي‌ دشمن‌ از جمله‌ مركز استخبارات‌ حزب‌ بعث‌ در منطقه‌ را منهدم‌ ساخته‌ و تعدادي‌ از تجهيزات‌ و ادوات‌ دشمن‌ به‌ اين‌ شرح‌ را نابود سازند:

- يك‌ فروند هواپيما.

- 46 دستگاه‌ خودرو سبك‌ و سنگين.

- 7 دستگاه‌ لودر و بولدوزر.

- يك‌ انبار مهمات.

همچنين‌ در اين‌ عمليات ‌4 گردان‌ حفاظتي‌ شهر ديرلوك‌ عراق‌ متلاشي‌ شده‌ و 2000 تن‌ از نيروهاي‌ دشمن‌ كشته‌ و زخمي‌ و اسير شدند . 3 دستگاه‌ نفربر زرهي، يك‌ قبضه‌ ضدهوايي، دو قبضه‌ خمپاره‌انداز، صدها قبضه‌ سلاح‌ سبك‌ و مقدار فراواني‌ مهمات‌ دشمن‌ نيز به‌ دست‌ نيروهاي‌ خودي‌ افتاد.

خلاصه گزارش عملیات :

نام‌ عمليات: ظفر 5 (محدود و نامنظم)

زمان‌ اجرا: 22/10/1366

تلفات‌ دشمن‌: 2000 (كشته، زخمي‌ و اسير)

رمز عمليات: يا زهرا(سلام‌ الله‌ عليها)

مكان‌ اجرا: عمق‌200 كيلومتري‌ در پشت‌ مواضع‌ دشمن‌ در استانهاي‌ شمالي‌ خاك‌ عراق‌

ارگان‌هاي‌ عمل‌كننده: رزمندگان‌ قرارگاه‌ برون‌ مرزي‌ رمضان‌ و معارضان‌ كرد عراق‌

اهداف‌ عمليات: انهدام‌ چندين‌ مركز نظامي‌ ارتش‌ عراق‌

اضافه کردن نظر

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود خدمات رسانی پایگاه جامع عاشورا نقش کاملا موثری ایفا می کنند لذا صمیمانه از شما خواهشمندیم با عنایت به حدیث شریف نبوی که «مومن آیینه مومن است»، شما نیـز آیینه ما باشیـد و با یادآوری نقاط قوت و ضعف پایگاه جامع عاشورا، ما را از این فیض الهی محروم نفرمایید.

چند نکته:
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• نظرات تکراری و تبلیغاتی(به جز وبلاگ ها) تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.

 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir