عمليات‌ عاشوراي‌4

عمليات‌ عاشوراي‌4

حماسه‌ مجاهدين‌ عراقي‌ در هور الهويزه‌

كار مجاهدين‌ عراقي‌ در جريان‌ عمليات‌ قدس ‌5 به‌ آزادسازي‌ بخشي‌ از درياچه‌ «ام‌النعاج» عراق‌ در منطقه‌ «هورالهويزه» منتهي‌ شد و سپس‌ عمليات‌ «عاشوراي4» در وسعتي‌ به‌ ميزان‌110 كيلومترمربع‌ براي‌ آزادسازي‌ كامل‌ اين‌ درياچه‌ با همان‌ تركيب‌ نيروهاي‌ عمل‌ كننده‌ در عمليات‌ پيشين‌ به‌ اجرا درآمد.

نيروهاي‌ تيپ‌9 بدر ساعت‌2 بامداد30 مهرماه‌1364 اين‌ حمله‌ را آغاز كردند. پناهنده‌ شدن‌ دو تن‌ از نيروهاي‌ ارتش‌ عراق‌ و ارائه‌ اطلاعات‌ مناسب‌ پيرامون‌ اين‌ منطقه‌ در روند عمليات‌ عاشوراي‌4 مؤ‌ثر واقع‌ شد.

زمان‌ حمله‌ يك‌ روز پيش‌ از ميلاد حضرت‌ امام‌ موسي‌كاظم(ع) بود و به‌ همين‌ مناسبت‌ رمز عمليات‌ «يا موسي‌الكاظم(ع)» تعيين‌ شد. نيروها در غرب‌ درياچه‌ به‌ لحاظ‌ استفاده‌ از اصل‌ غافلگيري‌ و پشتيباني‌ موثر توپخانه، به‌ راحتي‌ به‌ اهداف‌ خود رسيدند و بدين‌ وسيله‌15 كمين‌ دشمن‌ كه‌ از نيروهاي‌ «فرسان‌ الهور» به‌ معني‌ نيروهاي‌ اطلاعاتي‌ هور بودند، سقوط‌ كرده‌ و پيشروي‌ تا سقوط‌ كامل‌ درياچه‌ ادامه‌ يافت.

ashoora4(abi-khaki).jpg

دشمن‌ پاتك‌ خود را در صبح‌ روز نخست‌ عمليات، آغاز كرد، اما با اتخاذ تدابير خونسردي‌ و صبر، نيروهاي‌ مجاهد عراقي‌ كه‌ در ميان‌ نيزارها كمين‌ كرده‌ بودند، پس‌ از نزديك‌ شدن‌ دشمن، به‌ آنها حمله‌ور شده‌ و پاتك‌ آنان‌ را خنثي‌ كردند. پاتك‌ دوم‌ نيز در ساعت‌14 همان‌ روز با پشتيباني‌ توپخانه‌ و حمايت‌ هواپيماهاي‌ «پي.سي7.» آغاز شد.

اين‌ پاتك‌ نيز به‌ همان‌ صورت‌ نخست‌ پاسخ‌ داده‌ شد و در نتيجه‌ نيروهاي‌ بعثي‌ با شماري‌ كشته‌ و زخمي‌ و اسير و با به‌ جاي‌ گذاشتن‌8 فروند قايق‌ خود عقب‌ نشستند، اما در اين‌ تعقيب‌ و گريز يك‌ فرمانده‌ از مجاهدان‌ عراقي‌ به‌ نام‌ «ابوالخير» به‌ شهادت‌ رسيد.

در روز دوم‌ عمليات، دشمن‌ براي‌ باز پس‌ گرفتن‌ درياچه‌ ام‌النعاج ‌3 بار متوالي‌ اقدام‌ به‌ پاتك‌ نمود، كه‌ در هر سه‌ بار با رعايت‌ اصل‌ استتار و غافلگيري‌ از سوي‌ مجاهدين‌ عراقي‌ و مقاومت‌ آنها رو به‌ رو شدند و با دادن‌ تلفات‌ و خسارات‌ فراوان‌ از معركه‌ نبرد گريختند.

اين‌ عمليات‌ كه‌ رسيدن‌ به‌ همه‌ اهداف‌ معين‌ شده‌ را در پي‌ داشت، به‌ آزادسازي ‌110 كيلومتر مربع‌ از منطقه‌ هور الهويزه‌ عراق،64 پايگاه،7 آبراه‌ در غرب‌ درياچه‌ و تصرف‌ سه‌ پاسگاه‌ و3 كمين‌ دشمن‌ و همچنين‌27 فروند قايق‌ و بلم،99 قبضه‌ سلاح‌ نيمه‌سنگين،10 قبضه‌ ضد هوايي‌ تك‌ لول‌ كاليب 5/14ميليمتري‌ و4 قبضه‌ خمپاره‌انداز82 و60 ميليمتري‌ و تعداد زيادي‌ دوشكا و آر.پي.جي‌ از دشمن‌ به‌ غنيمت‌ گرفته‌ شد.

در طول‌ اين‌ عمليات‌25 پاسگاه، يك‌ فروند هواپيماي‌ پي.سي7 و 100 فروند قايق‌ و بلم‌ دشمن‌ منهدم‌ گرديد.

طي‌ اين‌ عمليات‌ تعداد416 تن‌ از نيروهاي‌ دشمن‌ كشته‌ و زخمي‌ شده‌ يا به‌ اسارت‌ در آمدند.

خلاصه گزارش عملیات :

نام‌ عمليات: عاشوراي‌ 4 (آبي‌- خاكي)

زمان‌ اجرا: 30/7/1364

تلفات‌ دشمن‌:416 (كشته، زخمي‌ و اسير)

رمز عمليات: يا موسي‌ الكاظم(ع)

مكان‌ اجرا: هورالهويزه‌ عراق‌ - محور جنگي‌ جنوب‌

ارگان‌هاي‌ عمل‌كننده: مجاهدان‌ عراقي‌ - تيپ‌ 9 لشكر بدر

اهداف‌ عمليات: آزادسازي‌ بخشي‌ از درياچه‌ ام‌ النعاج‌ عراق‌

اضافه کردن نظر

با عنایت به اینکه نظرات و پیشنهادات شما کاربران گرامی در بهبود خدمات رسانی پایگاه جامع عاشورا نقش کاملا موثری ایفا می کنند لذا صمیمانه از شما خواهشمندیم با عنایت به حدیث شریف نبوی که «مومن آیینه مومن است»، شما نیـز آیینه ما باشیـد و با یادآوری نقاط قوت و ضعف پایگاه جامع عاشورا، ما را از این فیض الهی محروم نفرمایید.

چند نکته:
• نظرات شما پس از بررسی و بازبینی توسط گروه مدیریت برای نمایش در سایت منتشر خواهد شد.
• نظرات تکراری و تبلیغاتی(به جز وبلاگ ها) تائید نمی شوند و امتیازی هم به آنها تعلق نخواهد گرفت.
• در صورتی که نظر شما نیاز به پاسخ دارد، پاسخ خود را در ذیل همان موضوع دنبال فرمایید.

نظرات  

 
بسیجی
+3 #3 بسیجی 1394-09-08 18:27
:-* عالیه ممنون از این پستی که گذاشتین ........ :cry: :o :-? :-x
 
 
محمد حسین احمدی
+3 #2 محمد حسین احمدی 1392-07-30 08:40
سلام بر شهدایی که جانهایشان را فدا کردند تا ما بتوانیم در امنیت زندگی کنیم.
 
 
حسین الطائی
+1 #1 حسین الطائی 1391-11-23 14:20
با تشکر از این مقاله جهت اطلاع برادرم شهید ابوفداء الطائی در این عملیات به شهادت رسید
 
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir